Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Dariusz Lewczak SCJ2017-06-19 08:02
Wezwanie

Wezwanie

poniedziałek, 11 Niedziela Zwykła, rok I, Mt 5,38-42

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: "Oko za oko i ząb za ząb!" A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!

Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

 

„Nie stawiajcie oporu złemu” – jak na dzisiaj dziwne wezwanie Mistrza, który wypędza złe duchy, uzdrawia z chorób, karci pyszałków… A jednak w obliczu cierpienia nadstawia policzek. Taka właśnie jest Jezusowa strategia walki ze złem. On uczy nas, że wszelkie wysiłki w kierunku walki, wojny ze złem nie są najwłaściwszym kierunkiem postępowania. Jak zatem odnieść do naszego życia dzisiaj te słowa Chrystusa?

Myślę, że logika Jezusa polega na rozsiewaniu wokół siebie dobra, a to samo już wystarczy, aby zwalczyć zło. Jakże często spotykam się z pytaniami różnych osób dotyczącymi tego, jak przezwyciężać swoje słabości, grzechy, jak zmienić swoje życie, aby było lepsze z dnia na dzień? Wówczas zadaję pytanie: a jak ty walczysz ze swoją największą słabością? Najczęściej pada jedna odpowiedź: „już więcej nie będę tego, czy tamtego”. Zapewne każdy z nas dobrze wie, że nie będę przeklinał, nie będę kradł, nie będę obmawiał, nie będę cudzołożył i inne „nie będę”, nie na długo zdają egzamin. Po kilku dniach od sumiennego – takiego – postanowienia poprawy, popadamy w swoje słabości. A może właśnie nie należy stawiać oporu złemu i nie mówić: „nie będę!”, ale właśnie „będę!”: będę używał pięknych słów, będę dobrze mówił o innych, będę uczciwy wobec pracodawcy, czy pracownika, będę żył w czystości itd.

Zasiewanie dobra wokół siebie sprawi, że pole twojego życia zaczną zajmować dobre plony i co raz mniej miejsca będzie dla kąkolu i ostu zasianych przez Złego. „Nie stawiajcie oporu złemu”, ale mnóżcie dobro. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko dawał nam przykład tej zasady, ucząc nas sentencji bardzo ewangelicznej: „zło dobrem zwyciężaj”.

 

Zobacz >>Aktualności<< Radia Profeto - bieżące informacje o audycjach i transmisjach na naszej antenie.

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_