Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezu, Ty się tym - Esprit

ks. Mariusz Śliwa

Nie przyszedłem pana nawracać
zresztą wyleciały mi z głowy wszystkie mądre kazania
po prostu usiądę przy panu
i zwierzę swój sekret
że ja, ksiądz,
wierzę Panu Bogu jak dziecko
(ks. Jan Twardowski)


Autor: Ks. Mariusz Śliwa Subskrypcja RSS

Siewca i jego ziarno. 15 Niedziela zwykła.

Zatem: nie wychylać się, siedzieć cicho miedzy skałami. To ci których związek z kościołem kończy się wraz z przyjęciem chrztu, bierzmowania, a potem trzeba czekać, aż do pogrzebu. Jedynie czasami zaglądają do kościoła obejrzeć szopkę, czy Boży Grób. Jak to sami mówią, składając świadectwo „swojej wiary”: w kościele bywam z koszyczkiem i na gwiazdkę.

www.sliwamariusz.wordpress.com 

Kolejny raz w naszym życiu słyszymy znaną nam bardzo dobrze przypowieść o siewcy. Doskonale już wiemy, jakie jest jej znaczenie. Przypomniał nam to m.in. werset śpiewany przed Ewangelią: „Ziarnem jest słowo Boże, siewcą jest Chrystus, każdy kto go znajdzie, będzie żył na wieki”. My jesteśmy tym podłożem, na które pada ziarno. Zatem albo będziemy drogą z której ptaki wyzbierają to ziarno, albo skałą na której ziarno nie zapuści korzenia, albo miejscem miedzy cierniami, gdzie zostaniemy skutecznie zagłuszeni, bądź też ziemią żyzną, która wyda plony. Takie jest znaczenie tej dzisiejszej przypowieści.

Jeśli bliski jest nam obraz rolnika – siewcy, to wiemy, że rolnik wysiewa ziarno do gleby. Nawet jeśli ktoś z nas wysiewa jakieś nasiona do małej doniczki, gdzieś na parapecie, to wcześniej przygotowuje odpowiednią ziemię. Nikt raczej nie sieje do zachwaszczonej ziemi, do ubitej mocno gleby, czy pomiędzy kamienie.

Inaczej czyni Chrystus. On to ziarno swojego słowa rozsypuje wszędzie. Tak aby nikt nie mógł powiedzieć, że nigdy nie słyszał o Słowie Bożym, o Bogu, o życiu wiecznym. On rzuca ziarno, kieruje swoje słowo, także do tych twardych jak droga. Taką glebą są ci, którzy i tak w Boga nie uwierzą i uwierzyć nie chcą, ci którzy zamknięci są na sprawy duchowe, nadprzyrodzone. Którzy są po ludzku twardzi, którzy mówią poradzę sobie w życiu bez Boga i jego słowa. Żyją pod twardą skorupą swojej drogi. Niektórzy z nich nawet uważają, że Boga nie ma, tylko dlatego, bo oni w niego nie wierzą. I przychodzi zły duch i zbiera dokładnie, to co zostało także dla nich zasiane.

Chrystus rzuca swoje słowo także w miejsca skaliste. Tam ziarno, co prawda wzejdzie, ale gdy tylko wychyli się za skałę przypali je słońce, a korzeń nie przebije twardego kamienia. To ci, którzy słuchają słowa i je przyjmują, ale ta ich wiara nie ma w sobie korzenia, są niestali. Gdy przyjdzie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, już ich nie ma. Zatem: nie wychylać się, siedzieć cicho miedzy skałami. To ci których związek z kościołem kończy się wraz z przyjęciem chrztu, bierzmowania, a potem trzeba czekać, aż do pogrzebu. Jedynie czasami zaglądają do kościoła obejrzeć szopkę, czy Boży Grób. Jak to sami mówią, składając świadectwo „swojej  wiary”: w kościele bywam z koszyczkiem i na gwiazdkę.

Dalej Chrystus rzuca swoje słowo między ciernie. Tam gdzie rosną ciernie, zazwyczaj nic więcej nie wyrośnie. Ciernie zagłuszają wszystko i wyjaławiają ziemię. Ci którzy słuchają słowa, lecz sprawy doczesne, zagłuszają to słowo, tak że zostaje bezowocne. To ci, którzy deklarują, że są wierzący, ale nie praktykujący. Nie modlący się, nie przystępujący do sakramentów, nie zachowujący przykazań. A przecież wiara bez uczynków jest martwa.

W końcu ziarno zasiane przez Chrystusa pada na ziemię żyzną. Ziemia żyzna to właściwe miejsce do wykiełkowania, zapuszczenia korzeni, i wydania plonu. Ziarno to oznacza człowieka, który słucha słowa, rozumie je i wydaje plon tego słowa. Widać w człowieku, że żyje on na co dzień Słowem Bożym.

Jaką glebą ja jestem? Drogą? Skałą? Cierniami? Czy żyzną ziemią?

udostępnijOpublikowane 2017-07-14 13:30 przez Ks. Mariusz Śliwa, wyświetleń: 694

Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_