Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa

ks. Mariusz Śliwa

Nie przyszedłem pana nawracać
zresztą wyleciały mi z głowy wszystkie mądre kazania
po prostu usiądę przy panu
i zwierzę swój sekret
że ja, ksiądz,
wierzę Panu Bogu jak dziecko
(ks. Jan Twardowski)


Autor: Ks. Mariusz Śliwa Subskrypcja RSS

Chwast też może zachwycać swoim pięknem. 16 Niedziela zwykła.

Dostrzegamy, że chwast może także zachwycić swoim pięknem. Może przyciągać wzrok intensywnym kolorem, jeszcze bardziej wyraźnym na tle bladych łanów zboża. Tak, chwast może zachwycić, ale tylko do czasu żniwa. Żniwa pokażą, jaki plon przyniosło pole. Dostrzegamy zatem, ze zło także potrafi ubrać się w kolorowe szaty (Diabeł ubiera się u Prady).

www.sliwamariusz.wordpress.com 

Człowiek zawsze robił wszystko, aby wyeliminować chwasty spośród roślin uprawnych. Chwast obniża plony, żyje kosztem roślin dla nas pożytecznych. Rozprzestrzenia się szybko i w porę nie wypielony, może zupełnie zagłuszyć to, co człowiek posiał lub zasadził. Z chwastem zatem walczymy. Chwasty się wyrywa i spala. Jeśli ktoś chce celowo zasiać chwast, to godny jest najwyższego potępienia, bo zanieczyszczając uprawy, odbiera ludziom chleb, niszczy wysiłek ich pracy.

Kiedy idziemy wygrzaną lipcowym słońcem ścieżką pośród pól gotujących się na żniwa, widzimy pośród bielejących kłosów niebieskie chabry, czerwone maki, rumianki ze złotymi sercami, fioletowe kąkole… Dostrzegamy, że chwast może także zachwycić swoim pięknem. Może przyciągać wzrok intensywnym kolorem, jeszcze bardziej wyraźnym na tle bladych łanów zboża. Tak, chwast może zachwycić, ale tylko do czasu żniwa. Żniwa pokażą, jaki plon przyniosło pole. Dostrzegamy zatem, ze zło także potrafi ubrać się w kolorowe szaty (Diabeł ubiera się u Prady). Ktoś kiedyś powiedział, że największym sukcesem złego ducha jest wmówienie ludziom, że zły duch nie istnieje. Bo czasami mamy takie średniowieczne i jasełkowe wyobrażenie szatana z ogonem, rogami, kopytami. A jest zupełnie inaczej. Przecież diabeł to zbuntowany anioł, istota rozumna, inteligentna, zna doskonale człowieka i wie, gdzie można rozsypać ziarna kąkolu.

Łatwo także ulec pokusie, aby przypowieść Jezusa o chwaście w zbożu interpretować według logiki podziału świata na dobrych i złych. W ten sposób można rozważać ten fragment Ewangelii w poczuciu, że zbożem jesteśmy oczywiście my sami, synowie Królestwa, a kąkol zła posiany przez nieprzyjaciela, to inni, ci spoza Kościoła, jego nieprzyjaciele, ogólnie – grzesznicy, synowie złego. My, dobrzy, jak złote zboże będziemy ocaleni, a cała reszta zostanie jak chwast wypalona w ogniu. Tak rozumując, po pierwsze okłamujemy samych siebie, bo nie przyjmujemy prawdy o naszym osobistym grzechu, a ponadto tracimy z oczu samą istotę dobrej nowiny, która daje także czas na nawrócenie zagubionym grzesznikom. Ewangelia jest orędziem o nowym życiu, które Pan Bóg ofiaruje zagubionemu człowiekowi.

Dlaczego dziś w świecie tak wiele zła? Dlaczego Bóg nie reaguje na wojny, niesprawiedliwość, nierówność wśród ludzi, zamachy terrorystyczne? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Chrystus mówiąc o pszenicy i chwaście stwierdza: „Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa”. Bóg, stwarzając człowieka, wpisał w jego naturę wolność i nie chce pozbawiać go szans nawrócenia. Obdarzył każdego z nas rozumem, byśmy wybierali najlepsze rozwiązania, byśmy dążyli do dobra. Każdemu też udziela tyle łaski, by stawał się dorodną pszenicą rodzącą kłos. Przyjdzie czas, kiedy pszenica zostanie oddzielona od chwastów. Dla człowieka to moment jego śmierci. Wówczas okaże się jak wzrastaliśmy na polu życia: jako niepożądane chwasty, czy też pożyteczna pszenica.

 

udostępnijOpublikowane 2017-07-21 11:12 przez Ks. Mariusz Śliwa, wyświetleń: 637

Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_