- Chrzest święty to źródło życia z Bogiem i życia wiecznego, które nam podarował Jezus Chrystus - powiedział papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty sprawował Eucharystię, tradycyjnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego połączoną z chrztem niemowląt. Ochrzczonych zostało 27 dzieci - 12 chłopców i 15 dziewczynek.

Franciszek homilię poświęcił zobowiązaniom wynikającym z chrztu. - Oto jest wasze zadanie: przekazywać wiarę przykładem, słowami, ucząc robić znak krzyża. To jest ważne. Zobaczcie - są dzieci, które nie potrafią się przeżegnać. "Przeżegnaj się": i robią coś takiego, czego nie można zrozumieć, co to jest. Najpierw nauczcie ich tego - zwrócił uwagę rodzicom. 

Radził także, by nigdy nie kłócić się przy dzieciach. - To normalne, że małżonkowie sprzeczają się, byłoby dziwne, gdyby było inaczej. Róbcie to, ale niech one tego nie słyszą, niech tego nie widzą. Nie znacie niepokoju, jaki wywołuje w dziecku widok kłócących się rodziców. Jest to, jeśli pozwolicie, rada, która pomoże wam przekazywać wiarę. Czy sprzeczka jest czymś brzydkim? Nie zawsze, ale jest czymś normalnym. Ale niech dzieci tego nie widzą ani nie słyszą, aby się nie bały - mówił Franciszek.

W czasie katechezy w czasie spotkania z wiernymi na Anioł Pański Franciszek zaznaczył, że “miłość Boga, którą otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu to płomień w naszym sercu, który trzeba podsycać modlitwą i miłosierdziem”. Dodał, że trzeba pamiętać o nowym życiu, które otrzymujemy w czasie chrztu oraz by świętować rocznice przyjęcia tego sakramentu.

Noworoczne życzenia

Do nowości, która płynie z wiary, ale także, którą niesie Nowy 2019 Rok papież nawiązywał w katechezach przy środowych audiencjach. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 2 stycznia. 

Franciszek mówił wtedy do Polaków: “Drodzy bracia i siostry, na początku roku zawierzam was i wasze rodziny opiece Maryi, Matki Boga, i - za Jej wstawiennictwem - proszę naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby dał wam wszelkie łaski potrzebne do spokojnego i świętego życia, pełnego pokoju, który jest owocem miłości Boga i Bliźniego”. - Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy - dodał Ojciec Święty. 

Potęga modlitwy

Podczas kolejnej środowej audiencji generalnej w Watykanie papież apelował, by w modlitwie nie brakowało wytrwałości.

-Bracia i siostry, w Nowym 2019 Roku, który rozpoczęliśmy, nie zapominajcie o potędze modlitwy. Powierzając Bogu swoje sprawy w modlitwie “Ojcze nasz”, bądźcie pewni, że otrzymacie od Niego to wszystko, co jest dla was dobre, pożyteczne i niezbędne. Ufając Bożej dobroci, zrozumiecie sens zdarzeń i cel waszego życia. Niech w waszej modlitwie nie zabraknie zawierzania i wytrwałości - podkreślił Franciszek zwracając się do polskich pielgrzymów.

W katechezie papież mówił, że “modlitwa prowadzi zawsze do zrozumienia sytuacji i zmienia rzeczywistość”. Nawiązując do słów analizowanej w katechezie modlitwy “Ojcze Nasz”, zaznaczył: “jakie to miłe słowa, mówiące o tym, że mamy ojca, nie pana-władcę, ale ojca”.

- Modlitwa zmienia rzeczywistość, nie zapominajmy o tym. Albo zmienia bieg spraw, albo nasze serca, ale zawsze zmienia. To tak, jakby postrzegać każdy fragment stworzenia w procesie całkowitej stagnacji, której czasami nie potrafimy zrozumieć. Ale on jest w ruchu, w drodze, a na końcu każdej drogi jest Ojciec oczekujący na wszystko i na wszystkich, z szeroko otwartymi ramionami.” - podkreślił Franciszek.