Uważaj, by nie zostać fake’iem

Papież Franciszek przestrzegł młodzież przed nieustannym retuszowaniem swego wizerunku i chowaniem się za maskami i fałszywymi tożsamościami. Ludzie wtedy "stają się fake'iem" – ostrzegł w orędziu na 33. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Niedzielę Palmową 25 marca. Przesłanie ogłoszono 22 lutego – ten dzień co miesiąc poświęcony jest modlitwie za Światowe Dni Młodzieży.

Pope Francis has a message for World Youth Day 2018: https://t.co/yJt4J8cg5I

— Vatican News (@VaticanNews) 22 lutego 2018

Papież napisał, że dziś wielu młodych ludzi żyje w poczuciu niepewności i braku akceptacji. W związku z tym próbują dostosować się do sztucznych standardów poszukując afirmacji zawodowej i jak największej liczby "polubień" w sieci. Zaapelował, by młodzież nie zamykała się w sobie i z odwagą naśladowała Matkę Bożą w jej miłości i zaufaniu do Boga. Przypomniał, że każdy młody człowiek jest dla Boga wyjątkowy i traktowany z wielką godnością, bo Bóg wzywa każdego z nich po imieniu. Franciszek zapewnił, że młodzież może i powinna liczyć na wsparcie Kościoła w odkrywaniu celu swojego życia. Jak napisał: "Papież wam ufa, Kościół wam ufa! A wy zaufajcie Kościołowi".

W tym roku ŚDM obchodzony będzie na szczeblu diecezjalnym. Jego hasłem są słowa z Ewangelii według świętego Łukasza: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga".

 

Papieskie rekolekcje

#PopeFrancis #Lent pic.twitter.com/1pZORrL0yG

— Vatican News (@VaticanNews) 20 lutego 2018

Papież Franciszek zakończył pięciodniowe rekolekcje wielkopostne, na których był ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Piątek był z jego inicjatywy dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie.

- Szczególną intencją tego dnia jest pokój w Sudanie Południowym, Kongu i w Syrii - powiedział Franciszek na zakończenie rekolekcji. Papież podziękował prowadzącemu rekolekcje księdzu Jose Tolentino de Mendonca z Portugalii.

Zwracając się do kaznodziei, podkreślił: „Dziękujemy za to, że przypomniałeś nam, że Kościół nie jest klatką dla Ducha Świętego”. Dziękuję za wezwanie do otwarcia się bez lęku, bez surowości, by być łagodnymi w Duchu, a nie zmumifikowanymi w naszych strukturach, które nas zamykają mówił Franciszek, którego słowa przytoczyło watykańskie biuro prasowe. Rekolekcjonista portugalski teolog i poeta, wicerektor Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie wybrał za temat rozważań słowa „Pochwała pragnienia”. Do Watykanu papież powrócił z kardynałami autokarem.

 

„Nie można zła zwalczać innym złem”

Podczas modlitwy Anioł Pański Franciszek zaapelował o zaprzestanie walk w syryjskim rejonie Wschodniej Ghuty. Pochłonęły one tysiące ofiar. Papież wezwał do ewakuacji rannych i dostarczanie pomocy humanitarnej. Papież mówił o tym, po sobotnim przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji z żądaniem wprowadzenia 30-dniowego rozejmu.

- W tych dniach moje myśli często skierowane są do umiłowanej i umęczonej Syrii, gdzie wojna nasiliła się, zwłaszcza we Wschodniej Gucie – powiedział Franciszek.
Dodał, że luty to jeden z najcięższych miesięcy pod względem przemocy w czasie siedmiu lat konfliktu: setki, tysiące ofiar cywilnych, dzieci, kobiet, starców; zostały zaatakowane szpitale, ludzie nie mają co jeść.

- To wszystko jest nieludzkie. Nie można zła zwalczać innym złem.  A wojna jest złem" – podkreślił papież.

W swoim rozważaniu papież skomentował także fragment Ewangelii Św. Marka, zachęcając nas do kontemplacji Przemienienia Jezusa.

- Uczniowie są powołani do podążania za Nauczycielem z ufnością i nadzieją, pomimo Jego śmierci. Bóstwo Jezusa ma się objawić właśnie na krzyżu, właśnie w Jego śmierci „w ten sposób”, że ewangelista Marek wkłada w tym momencie w usta setnika wyznanie wiary: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym” - powiedział papież.