Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Michał Olszewski SCJ2014-01-05 12:06
O początkach, argumentach i oczach serca… Homilia niedzielna!

O początkach, argumentach i oczach serca… Homilia niedzielna!

niedziela, (pierwszy tydzień zwykły), rok A, J 1,1-18|.|Ef 1,15-18|.|J 3,16|.|Rdz 1,1nn

Kolejny raz w tak niedługim czasie słyszymy ten fragment Ewangelii Jana, który nazywamy prologiem. Wiele osób mówi nie raz, że za często, że niezrozumiały, że za bardzo skomplikowany. To prawda, trudny to fragment. Ale w owym trudzie spotkania z tym Słowem można odnaleźć niesamowite rzeczy.

II Niedziela po Bożym Narodzeniu, A (J 1, 1-18)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o światłości. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego - którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.

1. Na początku…

        Dowiadujemy się bowiem, że Słowo, które stało się ciałem, czyli Jezus – druga Osoba Trójcy Świętej, nie ma początku w Betlejem, ale istniał od zawsze. To właśnie przez to Słowo i mocą Ducha Świętego Bóg stworzył Wszechświat:

       „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy”. (Rdz 1,1nn) Bóg wypowiedział Słowo i to się stało! 

2. Argumenty…

        I choć przerasta nas ta tajemnica Bożego Narodzenia, a w pobożnych kolędach śpiewamy Jezusowi pytająco i z podziwem, dlaczego przychodził na ziemię, skoro w niebie było Mu tak dobrze, to koniecznym jest, byśmy odrywając się nieco od cukierkowego klimatu świąt, zauważyli w tym wszystkim rolę Boga Ojca.

        To z Jego decyzji Słowo staje się Ciałem. To ze względu na nas Jezus przychodzi na ziemię, a jedynym argumentem, dla którego to się stało, była i jest miłość Boga do człowieka. Nie dla stajenki, nie dla Nazaretu, nie dla Świątyni, nie dla cudów i nauczania, nie dla krzyża, ale z miłości do człowieka. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16)

3. Oczy serca…

        Dzięki tej Tajemnicy Jezus jest wśród nas! Niech zatem to dzisiejsze spotkanie ze Słowem sprawi, że w naszym życiu doświadczymy owoców modlitwy św. Pawła z drugiego czytania: „[Proszę] aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. [Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych”. (Ef 1,15-18)

Fot. sxc.hu

 

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_