Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Łukasz Chudziński2017-06-14 08:00
Litera zabija – Duch ożywia

Litera zabija – Duch ożywia

środa, Trójcy Przenajświętszej, rok I, 2 Kor 3,4-11

Dzięki Chrystusowi taką ufność w Bogu pokładamy. Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz /wiemy, że/ ta możność nasza jest z Boga. On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia.

Lecz jeśli posługiwanie śmierci, utrwalone literami w kamieniu, dokonywało się w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli spoglądać na oblicze Mojżesza z powodu jasności jego oblicza, która miała przeminąć, to o ileż bardziej pełne chwały będzie posługiwanie Ducha? Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą, to o ileż bardziej będzie obfitować w chwałę posługiwanie sprawiedliwości! Wobec przeogromnej chwały okazało się w ogóle bez chwały to, co miało chwałę tylko częściową. Jeżeli zaś to, co przemijające, było w chwale, daleko więcej cieszy się chwałą to, co trwa.

 

Autor dzisiejszego czytania, Św. Paweł, pisze  z własnego doświadczenia. Zawsze był człowiekiem bardzo gorliwym, moralnie idealnym, religijnie wzorcowym. Po latach napisał, że posługiwał wtedy śmierci i potępieniu. Rzeczywiście tak było, dosłownie, kiedy to zabijano za jego przyzwoleniem, zgodnie z literą religijnego prawa. Działo się tak dlatego, ponieważ zanim poznał Chrystusa, nie miał Ducha. 

Człowiek Chrystusowy żyje Duchem. Mówimy w Credo: „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela”. Jeśli Go nie przyjmujemy, w końcu sami stajemy się sługami śmierci i potępienia – i to także wobec siebie samych. Módlmy się zatem, byśmy porzucili starego Szawła i pozwolili się ożywiać Duchowi. Jeśli pozwolimy Mu się prowadzić, na pewno nie przekroczymy litery, a nie będzie ona dla nas wyrokiem śmierci, ale drogą do chwały.

 

Przeczytaj również >>Żywa Korona Maryi - Bądź nią i Ty!<<

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_