Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Stanisław Mieszczak SCJ2017-08-08 08:00
Mojżesz

Mojżesz

wtorek, 18 Niedziela Zwykła, rok I, Lb 12,1-13

Miriam i Aaron mówili źle przeciw Mojżeszowi z powodu Kuszytki, którą wziął za żonę. Rzeczywiście bowiem wziął za żonę Kuszytkę. Mówili: Czyż Pan mówił z samym tylko Mojżeszem? Czy nie mówił również z nami? A Pan to usłyszał.

Mojżesz zaś był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi. I zwrócił się nagle Pan do Mojżesza, Aarona i Miriam: Przyjdźcie wszyscy troje do Namiotu Spotkania. I poszli wszyscy troje, a Pan zstąpił w słupie obłoku, zatrzymał się u wejścia do namiotu i zawołał na Aarona i Miriam. Gdy obydwoje podeszli, rzekł: Słuchajcie słów moich: Jeśli jest u was prorok, objawię mu się przez widzenia, w snach będę mówił do niego. Lecz nie tak jest ze sługą moim, Mojżeszem. Uznany jest za wiernego w całym moim domu. Twarzą w twarz mówię do niego - w sposób jawny, a nie przez wyrazy ukryte. On też postać Pana ogląda. Czemu ośmielacie się przeciwko memu słudze, przeciwko Mojżeszowi, źle mówić? I zapalił się gniew Pana przeciw nim. Odszedł [Pan], a obłok oddalił się od namiotu, lecz oto Miriam stała się nagle biała jak śnieg od trądu. Gdy Aaron do niej się zwrócił, spostrzegł, że była trędowata. Wtedy rzekł Aaron do Mojżesza: Proszę, panie mój, nie karz nas za grzech, któregośmy się nierozważnie dopuścili i jesteśmy winni. Nie dopuść, by ona stała się jak martwy [płód], który na pół zgniły wychodzi z łona swej matki. Wtedy Mojżesz błagał głośno Pana: O Boże, spraw, proszę, by znowu stała się zdrowa.

 

Mojżesz zajmuje wyjątkowe miejsce w planach Bożych. Szemranie Aarona i Miriam przeciw Mojżeszowi prowokuje gniew Boży i karę. Wbrew pewnym zwyczajom Mojżesz wziął sobie za żonę kobietę spoza swojego ludu. To stało się okazją, by zarzucić mu lekceważenie ich misji prorockiej. Reakcja Pana Boga jest zdecydowana. Podkreśla jeszcze raz wyjątkową rolę Mojżesza, nazywając go nie tylko prorokiem, ale „wiernym sługą w całym moim domu”. Mówi do niego twarzą w twarz, a nie jak do proroków „przez wyrazy ukryte”. 

Widzimy tutaj, że Aaron i Miriam burzą porządek ustalony Boga samego. Próbują wprowadzić do niego swoją „korektę”. To powoduje Boży gniew. Kara Boża jest podwójna: Bóg odchodzi, odwraca się, a grzech powoduje chorobę trądu. Niszczenie Bożego porządku prowadzi do śmierci.

Wyjątkowość roli Mojżesza to także zapowiedź wyjątkowej roli samego Jezusa Chrystusa.

 

Przeczytaj również >>Bądź czujna na wakacjach<< Eweliny Gładysz.

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_