Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Franciszek Wielgut SCJ2017-03-20 09:05
Pantoflarz, czy szara eminencja?

Pantoflarz, czy szara eminencja?

poniedziałek, 3 Niedziela Wielkiego Postu, rok I, Mt 1,16.18-21.24a

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

 

Jak na ziemskiego opiekuna Jezusa Józef wydaje się być postacią wycofaną, nienarzucającą się, kuluarową. Na kartach Ewangelii nigdzie nie pada ani jedno jego słowo. Można odnieść nawet wrażenie, że pozostał w cieniu swej małżonki, Maryi. Jaki z niego zatem mąż i ojciec? Pantoflarz, czy szara eminencja?

Myślę, że ani jeden ani drugi. Dzisiejszy fragment Ewangelii św. Mateusza opowiada o wydarzeniu zasadniczym w życiu nie tylko dla całej ludzkości, ale i w życiu samego Józefa, które to w głównej mierze ukształtowało jego postawę jako męża Maryi i ziemskiego ojca Jezusa. Jego wycofanie i pasywność jest tylko pozorna. Bo oto jesteśmy świadkami, jak mężczyzna - najpierw po ludzku - kalkuluje, jak ocalić dobre imię i godność swej zaślubionej wybranki. Dowiedziawszy się zaś o niezwykłym planie Boga, który się wcielił w łonie jego Maryi, w całkowitej wolności akceptuje wolę Bożą i postanawia podjąć współpracę z planami Bożej Opatrzności.

O Józefie słusznie zatem napisał Mateusz, że jest to "człowiek prawy". Co więcej, ten małżonek i ojciec jest prawdziwie człowiekiem mężnym i roztropnym, zatroskanym o prawdziwe dobro swej małżonki i rodziny, zasłuchanym w Bożą wolę i starającym się ją zrealizować.

Święty Józefie, daj nam takich narzeczonych, mężów i ojców, jakim Ty jesteś.

 

W każdy poniedziełek o 20:00 audycja >>Przymierzalnia czyli Moc Przymierza z Bogiem<< w Radio Profeto. Zapraszamy!

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_