Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Nowenna Ryś
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa
ks. Marek Białożyt SCJ2015-05-08 11:42
Lectio Divina na VI Niedzielę Wielkanocną

Lectio Divina na VI Niedzielę Wielkanocną

niedziela, 6 Niedziela Wielkanocy, rok B, J 15,9-17

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości. To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.

 

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.

 

Lectio

     Fragment jest częścią mowy pożegnalnej, wygłoszonej przez Jezusa w wieczerniku. Następuje bezpośrednio po porównaniu relacji pomiędzy uczniami a Jezusem do krzewu winnego i latorośli. Jezus pogłębia wcześniejszą myśl o wszczepieniu latorośli w winny krzew i wyjaśnia, na czym polega prawdziwa przyjaźń i bycie jego uczniem. Słowa „trwać”, „miłować”, a także „przykazanie” i „przyjaźń” wydają się być kluczowymi dla tego tekstu. Istotny jest też kierunek trwania wzmacniany przyimkiem „w”: w Jezusie, w Jego miłości, tak jak On trwa w miłości Ojca. To przyciąganie ku sobie jest reakcją na to, co ma nastąpić: „Wyłączą was z synagogi” (J 16, 2). Wobec zapowiedzi trudnych doświadczeń Jezus nawołuje swoich uczniów do wytrwania w Jego miłości. 

 

Meditatio

W miłości mojej 

     Tylko trwanie w miłości Jezusa gwarantuje, że będę umiał kochać siebie i moich najbliższych nawet wtedy, gdy mnie odrzucą. Jedynie umiłowany uczeń, który był oparty na piersi Jezusa (por. J 13, 23.25) i odnajduje siłę, by wytrwać pod krzyżem i oglądać Jego przebity bok. Odkrył źródło miłości, z którego mógł zaczerpnąć. Również zachowanie przykazań staje się brzemieniem lekkim i słodkim (por. Mt 11,30), gdy trwa się w miłości Jezusa. Co więcej, staje się ono radością i to radością „w pełni”. W każdym zarzucie lub chwili samooskarżenia, że nie potrafię kochać, jedyny słuszny kierunek, to zwrócenie się ku źródle miłości i zanurzenie się w „oceanie Jego miłosierdzia” (św. Faustyna), „ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5). 

nazwałem was przyjaciółmi

       Sługa wypełnia wolę swego pana, ale często wiąże się to z poczuciem poddaństwa i nierówności. Jezus nie chce, bym był podanym Prawa i przykazań, ale bym pełnił wolę Ojca we wzajemnym obdarowaniu się miłością. Doświadczenie bycia kochanym przez Ojca włącza mnie w Jego synostwo. Decyzja Jezusa, by mnie na nowo wybrać i powołać do  życia w Nim, sprawia, że mogę wydawać trwały i dobry owoc w moim życiu. Przyjaźń z Jezusem, to nowy rodzaj relacji oparty nie o poddaństwo, ale wzajemną wymianę miłości w pełnej radości.

 

Oratio

Przyjaciela mam, co pociesza mnie

Gdy o Jego ramię oprę się

W Nim nadzieję mam, uleciał strach

On najbliżej jest, zawsze troszczy się

Królów Król z Nami Bóg

Królów Król z Nami Bóg

Jezus

tekst piosenki Mate.O 


Contemplatio

      W postawie ufności trwam w obecności przed Bogiem. Z wiarą otwieram się na doświadczenie Jego przyciągającego do siebie słowa i potwierdzam pragnienie trwania w Jego miłości. Na koniec odmawiam dziękczynne Chwała Ojcu.

udostępnij


Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_