W Instytucie Polskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem mediów publicznych, katolickich oraz agencji informacyjnych. Dziennikarze otrzymali informacje na temat stanu przygotowań do wydarzenia, akredytacji dziennikarskich oraz najnowszych statystyk dotyczących słowackich pielgrzymów. Była to też okazja do zaprezentowania Polski, jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Przedstawiciel Komitetu odpowiadał też na bardziej szczegółowe pytania dotyczące programu i logistyki wydarzenia. – Wiele pytań dotyczyło organizacji i bezpieczeństwa. Poza tym wyjaśniono specyfikę Festiwalu Młodych oraz Centrum Powołaniowego, które są integralną częścią ŚDM - opowiada Andrzej Pietrzyk z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Krakowska delegacja spotkała się też z przewodniczącym Konferencji Biskupów Słowacji, abp. Stanislavem Zvolenskim, który razem z młodymi przyjedzie do Krakowa. Razem z arcybiskupem Zvolenskim do Polski przyjedzie również cały Episkopat Słowacji. To jak na razie jedyny kraj świata, który w czasie ŚDM będzie reprezentowany przez wszystkich aktywnych biskupów.

W katolickiej Telewizji LUX goście z Polski, zapraszając do Krakowa rozpoczęli narodową naukę języka polskiego. – Mimo dużego pokrewieństwa między słowackim i polskim potrzeba czasu na osłuchanie się i zrozumienie drugiej strony – mówi Pietrzyk – Bo na przykład "kwiecień" to po słowacku "maj" – dodaje z uśmiechem.

Kulminacją akcji było spotkanie z młodzieżą w bratysławskim miasteczku studenckim – W czasie godzinnego panelu dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi ze Światowymi Dniami Młodzieży – wspomina Andrzej Pietrzyk – Rozmowa w dość nieoczekiwany sposób przeszła z tematów organizacyjnych w stronę „cudów ŚDMu” i czasu świadectwa – dodaje – W końcu spotkania młodych są drogą, która nie zaczyna się, ani nie kończy w Krakowie, ale tu będzie miała swój kolejny duży przystanek.

Po rozmowach i intensywnym dniu celebrowano Mszę Św., podczas której homilię wygłosił o. Stanisław Tasiemski OP. W krótkiej adoracji ofiarowano wszystkie intencje organizatorów prowadzeniu Ducha Świętego.