Autorzy komunikatu, wydanego po zakończonych w poniedziałek obradach rady biskupów, zwracają uwagę, że za niecałe trzy miesiące w Krakowie, a wcześniej we wszystkich diecezjach polskich, rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży.

"Na to wielkie święto wiary Kościoła młodych zapraszamy wszystkich młodych Polaków. Już dziś dziękujemy polskiej młodzieży za niezwykłe oddanie i zapał w przygotowaniach do ŚDM, za to, że z entuzjazmem podejmuje odpowiedzialność za to dzieło. Dziękujemy tym młodym, którzy współtworzą to dzieło poprzez modlitwę, formację serca, zaangażowanie w parafiach, ale także poprzez rejestrację swojego udziału w spotkaniu.

Drodzy Młodzi, to wy jesteście gospodarzami i uczestnikami tego wydarzenia. Bez was dobre przygotowanie Światowych Dni Młodzieży nie jest możliwe" - napisali biskupi.

Zwracają się w nim też z apelem do młodzieży o udział w ŚDM na Campus Misericordiae, a także do tych młodych, którzy z różnych powodów nie zarejestrowali na ŚDM. "Was również nie może zabraknąć! Bądźcie obecni na Campus Misericordiae podczas spotkania z Jezusem Miłosiernym we wspólnocie młodych, której przewodnikiem będzie papież Franciszek. Podzielcie się z waszymi rówieśnikami z całego świata świadectwem żywej wiary, radości i miłosierdzia, przyjaźni i pokoju.

Krakowskie Błonia i Pole Miłosierdzia są otwarte dla wszystkich, również dla tych, którzy nie dopełnią rejestracji. Drodzy rodzice, duszpasterze, wspólnoty parafialne: pomóżcie swojej młodzieży dotrzeć do Krakowa! Niech ostatnie miesiące przygotowań do Światowych Dni Młodzieży staną się dla nas wszystkich czasem ogromnej mobilizacji, intensywnej modlitwy i radości oczekiwania na nowy powiew Ducha w polskim Kościele" - głosi komunikat.

Hierarchowie wyrażają w nim wdzięczność Ojcu Świętemu, że w ramach ŚDM nawiedzi Jasną Górę 28 lipca, aby na Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu naszego narodu. "Papież Franciszek - za przykładem św. Jana Pawła II - potwierdzi tym samym Maryjną drogę zawierzenia Bogu. Zapraszamy wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie" - napisano.

Papież - jak piszą biskupi - 29 lipca będzie w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady, Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty wraz z zaproszonymi osobami odda hołd ofiarom z narodu żydowskiego, polskiego, rosyjskiego, Sinti i Romów oraz ze wszystkich innych narodów. Papież będzie też modlił się w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. "Ta wizyta papieska niech będzie okazją do modlitwy i pamięci o tych, którzy zginęli podczas II wojny św." - apelują biskupi.
PAP