Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa

ks. Mariusz Śliwa

Nie przyszedłem pana nawracać
zresztą wyleciały mi z głowy wszystkie mądre kazania
po prostu usiądę przy panu
i zwierzę swój sekret
że ja, ksiądz,
wierzę Panu Bogu jak dziecko
(ks. Jan Twardowski)


Autor: Ks. Mariusz Śliwa Subskrypcja RSS

Droga, Prawda, Życie. 5 Niedziela Wielkanocy.

Ewangelia bardzo często nazywana jest Dobrą Nowiną. A jeśli jakaś nowina, wiadomość jest dla nas dobra, to nie może ona nas napełniać smutkiem czy trwogą. Chrystus najlepiej wie o tym, że w naszym życiu pojawiają się różne niepokoje. Warto pamiętać wtedy o takiej wyjątkowej zasadzie: Nie mów Bogu, że masz wielki problem. Powiedz swojemu problemowi, że masz wielkiego Boga!

www.sliwamariusz.wordpress.com 

Ewangelia bardzo często nazywana jest Dobrą Nowiną. A jeśli jakaś nowina, wiadomość jest dla nas dobra, to nie może ona nas napełniać smutkiem czy trwogą. Chrystus najlepiej wie o tym, że w naszym życiu pojawiają się różne niepokoje. Warto pamiętać wtedy o takiej wyjątkowej zasadzie: Nie mów Bogu, że masz wielki problem. Powiedz swojemu problemowi, że masz wielkiego Boga! I właśnie w dzisiejszej Dobrej Nowinie, Chrystus podaje nam lekarstwo na różne trwogi w naszym życiu. Wierzcie w Boga i we mnie wierzcie. Ja jestem drogą prawdą i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca, jak tylko przeze mnie. Dlatego, aby pozbyć się takiej, czy innej trwogi, potrzeba nam rzeczywiście bezpiecznej drogi, wiarygodnej prawdy i autentycznego życia. 

Chrystus jest dla nas drogą. Nauka nauczyciela z Nazaretu jest prosta, opatrzona przypowieściami, obrazami, porównaniami, aby pozwoliła nam wszystkim odnaleźć drogę do Ojca. Każda droga gdzieś prowadzi. Droga człowieka wierzącego, prowadzi do Ojca, ale przez Chrystusa z Chrystusem i w Chrystusie. Droga chrześcijanina, katolika, prowadzi przez Kościół, modlitwę, sakramenty święte do Ojca. Jezusowi właśnie o to chodziło, by człowiek żyjący w tak bardzo skomplikowanym i trudnym świecie, nie zagubił tego, co najważniejsze: drogi do domu  Ojca. Rożne są nasze drogi po których się poruszamy. Ale czy prowadzą nas one do Jezusa, do Ojca? Jeden z gruzińskich filmów pt: Pokuta kończy się taką sceną: starsza kobieta idzie drogą i pyta: czy ta droga prowadzi do kościoła? Na to pada odpowiedź: Nie, tu już nie ma kościoła. Na co staruszka odpowiada: to po co komuś droga, która nie prowadzi do kościoła? Ks. Piotr Pawlukiewicz opowiadał kiedyś ciekawą historię. Został zaproszony na rekolekcje do pewnego domu zakonnego gdzieś, na końcu Polski. Aby tam trafić, zainstalował w samochodzie nawigację, wpisał adres i wyruszył w drogę. Gdy dojechał na miejsce, wyszła na powitanie siostra przełożona i mówi, że właśnie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, że dobrze byłoby, gdyby najpierw udał się do kościoła. Ks. Piotr odruchowo odczepił od szyby nawigację włożył do kieszeni i poszedł do kościoła. Wszedł do ławki, uklęknął przed Najświętszym Sakramentem, zupełna cisza, a wtedy nawigacja przemówiła: dotarłeś do celu.

Chrystus jest dla nas prawdą. Cóż to jest prawda, pytał Piłat, który sam bał się usłyszeć odpowiedź na to pytanie. Przede wszystkim prawda to wierność i niezmienność Ojca, którego Jezus nam objawia. Swoim życiem i postępowaniem dawał świadectwo o swoim Ojcu. Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Chrystus jako Bóg reprezentuje Ojca, działa w imieniu Ojca, ukazuje sobą Ojca. Kto ufa Ojcu i ufa Chrystusowi jest spokojny, bo nie zejdzie na bezdroża, gdyż prawda chodzi tylko prostymi drogami. Wspaniałe świadectwo wierności Chrystusowej prawdzie dała św. Edyta Stein. Pochodziła z żydowskiej rodziny, była wybitnym filozofem, uczennicą prof. Husserla. I kiedy przebywała na wakacjach u swoich znajomych, natknęła się na dzieła św. Teresy. Poczuła, że to, co jest tam napisane, nie może być tylko ludzkim wymysłem. Że przebija z tych słów prawda, przez wielkie P. Przyjechała do profesora Husserla i powiedziała: Panie profesorze, odnalazłam prawdę. Za jej głosem trzeba iść - odpowiada znakomity filozof. A ona, słuchając tej rady, przyjmuje chrzest. To wielki cios dla rodziny - która jest głęboko religijną rodziną żydowską. Najbliżsi wyrzekają się jej. Ona, nie zważając na to, wstępuje do zakonu, zostaje karmelitanką. Jest wierna Chrystusowi aż do końca. Ginie w obozie koncentracyjnym, zamordowana przez hitlerowców. Jan Paweł II ogłasza ją świętą.  

Chrystus jest dla nas życiem. O jakie życie chodziło Jezusowi? Oczywiście, że o życie w jedności z Ojcem. Tylko Ojciec, jako Bóg, posiada pełnię życia i z tej pełni udziela je innym. Chrystus daje nam wieczne życie i dlatego napełnia nasze doczesne życie radością. Wiemy, że to nasze życie doczesne jest ograniczone, a to wieczne już nie. Chrześcijanin jest zawsze radosny, bo wie, że będzie żył wiecznie. To mu zapewnia Chrystus i przypomina o tym w dzisiejszej ewangelii. Idzie przygotować nam miejsce, a więc zapewnić nam przyszłe życie u boku Ojca.

Świat dziś zachęca do wejścia na swoje drogi. Łatwiej nam uwierzyć w to, co napisali w gazecie, czy Internecie, niż w to, co napisane w Piśmie świętym. Świat dziś będzie nas zachęcał do przyjęcia swojej prawdy. Wmawiając nam, że nie ma jednej, obiektywnej prawdy, że każdy może wyznawać jaką chce prawdę, byle tylko nie narazić się współczesnym władcom. Świat dziś będzie zachęcał do nowego sposobu życia. Żyjmy na ziemi tak, jakbyśmy nigdy mieli nie umrzeć. Sami wyznaczajmy sobie drogę, ustalajmy, co od dziś będzie prawdą, a co nie, zdecydujmy, kto ma prawo żyć, a kto już nie. Uważajmy, żebyśmy jako chrześcijanie nie zatracili swojej tożsamości. Niech Chrystus będzie naszą droga, prawdą i życiem.

udostępnijOpublikowane 2017-05-13 00:18 przez Ks. Mariusz Śliwa, wyświetleń: 849

Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_