Newsletter

newsletter templates powered by FreshMail
Radio Profeto.pl Słowo na dziś Znajdź słowo
Rejestracja »
Jezus działa

ks. Mariusz Śliwa

Nie przyszedłem pana nawracać
zresztą wyleciały mi z głowy wszystkie mądre kazania
po prostu usiądę przy panu
i zwierzę swój sekret
że ja, ksiądz,
wierzę Panu Bogu jak dziecko
(ks. Jan Twardowski)


Autor: Ks. Mariusz Śliwa Subskrypcja RSS

W ciszy i prostocie. 14 Niedziela zwykła.

O chrześcijaństwie można błyskotliwie mówić, mądrze pisać, ale to jeszcze nie jest chrześcijaństwo. Ten, co pisze i mówi, może wcale nie być chrześcijaninem, natomiast na pewno chrześcijanką jest zwykła kobieta ze wsi, która ciężko zapracowanym chlebem dzieli się z biedniejszym od siebie dlatego, bo tak nakazał czynić Chrystus.

www.sliwamariusz.wordpress.com 

Wielcy teolodzy Kościoła już przez prawie 2000 lat tworzą swoje dzieła. Klasztorne biblioteki wypełnione są arcydziełami myśli teologicznej. Na wydziałach teologicznych wyższych uczelni niemalże rozbija się Pana Boga na atomy. Ale samo chrześcijaństwo w swojej treści i naturze realizuje się zawsze w ciszy, pokorze i prostocie wewnętrznej człowieka. Ci, którzy piszą zdumiewająco głębokie dzieła na temat chrześcijaństwa, niewątpliwie wskazują drogi jego realizacji. O chrześcijaństwie można błyskotliwie mówić, mądrze pisać, ale to jeszcze nie jest chrześcijaństwo. Ten, co pisze i mówi, może wcale nie być chrześcijaninem, natomiast na pewno chrześcijanką jest zwykła kobieta ze wsi, która ciężko zapracowanym chlebem dzieli się z biedniejszym od siebie dlatego, bo tak nakazał czynić Chrystus.

Chrześcijaństwo realizuje się w ciszy nie znanej nikomu pracy i ofiary ludzi wielkich i małych, ale ludzi prostych i szczerych. Tam się rodzi i rozwija, gdzie człowiek widzi swoją małość wobec Boga i jego mądrości. Dlatego ci prostaczkowie, (wielcy w oczach Boga, mali w oczach świata) są bliżej Boga niż zapewne nie jeden wytrawny kaznodzieja, katecheta, biskup… W tym roku zginęła w Boliwii polska misjonarka Helena Kmieć. A takich osób, które zaparły się siebie dla ratowania nieszczęśliwych jest tysiące na całym świecie. Kto o nich wie? Piękno tej ofiary jest właśnie dlatego takie porywające, bo spełnia się w ciszy i prostocie.

W ciszy więc i prostocie ducha spełnia się istota chrześcijaństwa, a chrześcijanami jesteśmy nie wtedy, gdy wiele mówimy, piszemy  i manifestujemy na ten temat, ale przede wszystkim wtedy, gdy realizujemy dobro, gdy jesteśmy dobrzy dla innego człowieka. Owszem, trzeba mówić, trzeba pisać i trzeba zewnętrznie wyrażać swoje przekonania, ale to wszystko ma tylko funkcję jedynie służebną. To mają być tylko źródła inspiracji, motywy do działania, takie same dla profesora uniwersytetu, dziecka ze szkoły podstawowej, czy  prostego człowieka.

 

udostępnijOpublikowane 2017-07-07 16:40 przez Ks. Mariusz Śliwa, wyświetleń: 446

Advertisement

Komentarze+ Dodaj komentarz


Nikt nie skomentował jeszcze tego tekstu. Możesz jako pierwszy podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i przedstawić własne zdanie na temat.
Gorąco zachęcamy do udziału w dyskusji!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Nasi partnerzy

Copyright © Polska Prowincja Księży Najświętszego Serca Jezusowego 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
facebook
facebook
 
_