„Żałoba” – najnowsza książka ks. Arkadiusza Paśnika

Ból po stracie najbliższego człowieka. Rozpacz, gniew, bunt. Niezgoda na śmierć, poczucie pustki – to uczucia, które dotykają każdego. Śmierć jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, ale z tym właśnie aspektem naszej ziemskiej egzystencji nie potrafimy się pogodzić.

Książka „Żałoba” ks. Arkadiusza Paśnika znakomicie ilustruje stan ludzkiego ducha, rozsypanej ludzkiej psychiki po śmierci bliskiego człowieka. W przejmujący, choć jednocześnie rzeczowy sposób przedstawia kolejne etapy żałoby, wskazując sposoby radzenia sobie z nimi. Oczywiście nie samodzielnie – ból po odejściu najbliższych jest tak przemożny, że bez pomocy innych ludzi jego pokonanie jest niemożliwe. Jednak pomoc musi być mądra. Autor radzi, w jaki sposób towarzyszyć osobie dotkniętej tą bolesną stratą.

„Żałoba” to książka skierowana zarówno do tych, którzy doświadczyli ogromu straty i bólu, jak i do tych, którzy są blisko i chcą pomóc – do rodziny, przyjaciół. Pokazuje, jak ważne jest przeżycie żałoby, choć każdy czyni to na swój sposób.

Drogą, która prowadzi każdego do podniesienia się z cierpienia, jest Jezus, Jego bezwarunkowa miłość. To On wskazuje sens cierpienia i prowadzi do zmartwychwstania. Daje nadzieję. To na Niego wskazuje autor, gdy czujemy gniew, buntujemy się, a w końcu szukamy pociechy. Ks. Paśnik przywołuje swoje doświadczenia z pracy w szpitalu, rozmowy z ludźmi dotkniętymi żałobą, by tymi przykładami pokazać, że nasze cierpienie zawiera się w cierpieniu Matki Bożej po stracie Syna.

„Często w żałobie trzymamy się tego, co myślą i czują żywi. Nie przychodzi nam do głowy, co czują i myślą zmarli. Jeśli wierzymy w tajemnicę świętych obcowania, to ona nam podpowiada, że oni nie znikają. [...] Może potrzebują naszej zgody na to, by mogli odejść?” – pisze ks. Arkadiusz Paśnik.

Autor jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Lubinie, a jednocześnie terapeutą uzależnień. Sam doświadczył cierpienia, towarzyszył innym w przeżywaniu ich cierpienia, a teraz napisał szczerą i potrzebną książkę o cierpieniu po śmierci bliskiej osoby. Jest autorem wielu książek opublikowanych przez Edycję Świętego Pawła.

Czy doświadczasz poczucia straty i bólu po odejściu kogoś bliskiego? Może chcesz pomóc komuś w przeżywaniu żałoby? Zapraszamy na spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem – autorem książki „Żałoba”, która ukaże się nakładem Edycji Świętego Pawła.

W piątek 28 października o godz. 18.00 w kawiarni „Pola Dialogu” w Krakowie przy ul. Stradomskiej 6 odbędzie się spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem.

Profeto objęło książkę patronatem medialnym.

autor