„Zamiast broni instrumenty” – koncert African Music School w Radiu Profeto

W Republice Środkowoafrykańskiej, jednym z najuboższych państw świata, które od blisko dekady pogrążone jest w walkach zbrojnych i konfliktach, ponad połowa dzieci zmuszana jest do pracy fizycznej lub wcielana do wojska. Promowanie edukacji wśród najmłodszych mieszkańców tego kraju odbywa się głównie dzięki pracy i zaangażowaniu misjonarzy, którzy starają się pomagać utalentowanym dzieciom w dostępie do profesjonalnej edukacji i oderwaniu się od trudnej codzienności. 

African Music School to pierwsza szkoła muzyczna w tym kraju. – Można powiedzieć, że otwieramy pionierski muzyczny pomysł w jednym z najuboższych krajów świata. Kraj, który zwie się RCA, posiada mnóstwo chórów, zespołów, osób śpiewających – jednak nikt nie pomyślał o ich formacji muzycznej – zwraca uwagę br. Benedykt Pączka, pomysłodawca i dyrektor African Music School, misjonarz od 2013 r. pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej. Kapucyn po 5 latach nauki z ponad 20 profesorami z różnych krajów świata w tym roku zabrał trzech najzdolniejszych uczniów do Polski na pierwszą trasę koncertową, którą zatytułowano „Zamiast broni instrumenty”.

Muzycy z polskim misjonarzem od czerwca do września odwiedzili kilkadziesiąt miejsc w Polsce. Na ich trasie znalazły się też Stadniki. W studiu Radia Profeto zarejestrowano koncert muzyki afrykańskiej. Na perkusji gra Hipolit, na gitarze elektrycznej – Matara, a na basie – Jospin. Uczniom African Music School towarzyszył Dezarus, pochodzący z Republiki Środkowoafrykańskiej artysta młodego pokolenia. Aktualnie mieszka i tworzy w Lyonie we Francji, gdzie wraz z grupą Enigmatik Music Family wyprodukował kilkanaście utworów, które spotkały się dużym sukcesem w RCA. Jego twórczość nawiązuje do tradycyjnej rumby kongolijskiej, która wykształciła się w XX w. w Afryce środkowej i została spopularyzowana przez Franco Luambo i jego grupę OK JAZZ. W jego utworach można usłyszeć elementy rumby tcha tcho, rumby odemby, taneczny soukous czy żywiołowe gitarowe sebeny. W tekstach Dezarusa, które pisze w języku francuskim oraz sango, możemy usłyszeć o miłosnych poradach oraz dylematach, ale również o miłości i wdzięczności, jaką darzy Boga. Taka mieszanka muzyczno-językowa dała mu status gwiazdy w Republice Środkowoafrykańskiej, a jego utwory, jak Kanga Be („Cierpliwości”) czy Ye So Mbi Ye („To czego chcę”) można usłyszeć w pubach, restauracjach, sklepach i rozgłośniach radiowych w każdym większym mieście.

Emisja koncertu Dezarusa i uczniów African Music School na antenie Radia Profeto w piątek 24 września o godz. 17.00. Zapraszamy!