Aby byli jedno (video)
Trwają rekolekcje, przygotowujące do Bożego Narodzenia. Cerkiew zapełnia się ludźmi. Młodzi, dzieci, starsi. Piękne wnętrze. Ikony..., inny śpiew. Czekamy, każdy z nas podekscytowany. Jest inaczej niż u nas, jest równie pięknie.
Po mszy idziemy "w gości". Zwyczajny, dobry dom. Śniadanie, gorąca kawa..., rodzina, biegające maluchy. Zresztą zobaczcie sami, posłuchajcie.
Módlmy się o jedność.
Krótkie wyjaśnienie:
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest jednym z 22 Wschodnich Kościołów Katolickich, które wraz z Kościołem Rzymskokatolickim tworzą Jeden Powszechny Apostolski Kościół Katolicki. Kościół Greckokatolicki należy do Katolickich Kościołów Wschodnich, które rządzą się własnym prawem, co oznacza, że wszystkie normy określa – Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich.
Katolickie Kościoły Wschodnie są autonomiczne, są Kościołami „Sui iuris” (Swego Prawa). Kościół Greckokatolicki pozostaje w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską, a jego specyfika wynika z teologii, liturgii, duchowości, dyscypliny oraz tradycji. Zwierzchnikiem Kościoła jest Patriarcha Swiatosław Szewczuk – Arcybiskup Większy Kijowsko-Halicki z ośrodkiem w Kijowie na Ukrainie. Początków tego Kościoła należy szukać w IX-X wieku na Rusi Kijowskiej. W roku 988 książę Włodzimierz Wielki przyjął chrześcijaństwo ze wschodu, z Bizancjum. Najprawdopodobniej najstarszą diecezją jest eparchia przemyska, której powstanie wiąże się z działalnością uczniów śww. Cyryla i Metodego. W tym czasie Kościół Katolicki był niepodzielony, bowiem tzw. Schizma Wschodnia nastąpiła dopiero w roku 1054.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki w Polsce jest zorganizowany w Metropolię Przemysko-Warszawską, która składa się z Archieparchii Przemysko-Warszawskiej, której stolicą biskupią jest miasto Przemyśl i obejmuje tereny Rzeczpospolitej na wschód od rzeki Wisły oraz miasta położone na niej, oraz z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej. Eparchia Wrocławsko-Gdańska została utworzona w 1996 r. i obejmuje tereny Rzeczypospolitej na zachód od rzeki Wisły, a siedzibą biskupią jest miasto Wrocław.
Fot. Rullon