Losy Teofila to nie tylko koleje zmagań na sali sądowej, ale również osobista historia człowieka, w której stawką są: miłość albo odrzucenie, przyjaźń albo nienawiść, dochowanie wierności albo zdrada.W jej toku spotyka na swojej srodze znamienne Postaci: Jezusa, Piłata, Prokulę, Senekę, Klaudiusza, Nerona, Pawła, westalkę Flawię i wielu innych. Obiecująco?

Protagonistę spotykamy pierwszy raz w szkole Seneki Młodszego.On sam, w pierwszej osobie zdaje nam sprawę ze swoich przeżyć, zaczynając niezapomnianym: Miałem czternaście lat, gdy dowiedziałem się, jak to jest być ukrzyżowanym.

Te początkowe słowa-memento-wracają do nas na wielu kolejnych stronach >>Adwokata<<- a, prawdę mówiąc, towarzyszą nam również już po zakończonej lekturze.Stają się symbolem początku i końca, ukorowaniem i podsumowaniem całej drogi życiowej głównego bohatera. Teofila poznajemy najpierw jako ucznia Seneki, później zaś młodego adepta prawa, który z czasem trafia na praktykę do Piłata i odgrywa istotną rolę w procesie Jezusa. Obraz skazanego i ukrzyżowanego niewinnego Człowieka ma pozostać w jego pamięci aż do śmierci.

Po latach, kiedy w Rzymie robi karierę adwokata, przychodzi mu zmierzyć się z przeszłością i dokonać wyboru: bronić kolejnego niewinnego i stojących za nim uniwersalnych wartości, czy podporządkować się woli despotycznego i okrutnego władcy.

Autor z niezwykłą lekkością i autentyzmem stworzył świat dobrze nam przecież znany z wielu książek, nie tylko historycznych; jednak w tej wersji znajdziemy coś więcej: bohaterów, w których możemy rozpoznać samych siebie i co z tym idzie, zadać sobie fundamentalne pytanie: jak ja bym się w tej sytuacji zachował/a w obliczu wyboru dotyczącego fundamentalnych kwestii egzystencjalnych?

Randy Singer ofiarował nam mistrzowskie dzieło, które docenią z pewnością prawnicy, jak i czytelnicy poszukujący poruszającej opowieści. Myślę, że nie przesadzę, podkreślając, że stanie się ono absolutną klasyką w księgozbiorze każdego pasjonata historii i świadomie przeżywającego swoją wiarę ucznia Chrystusa.  

___________

Autor: Randy Singer

Wydawnictwo Św. Wojciech

Ilość stron: 480

Oprawa: Twarda 

__________

PS Pamiętajmy, że cały czas wśród nas są bracia, którzy giną za wiarę. Według danych z 2015 roku co 5 minut ginął jeden chrześcijanin. Możesz pomóc: modlitwą oraz ofiarą: sprawdź, jak: Pomoc Kościołowi w Potrzebie