Alergia

Piątek, 3 Niedziela Wielkanocna, rok II, J 6,52-59

 Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i pije krew moją, trwa we Mnie, a Ja w nim. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił. Nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki». To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum. 

 

Kilka dni temu, odwiedzając chorych, jako kapelan szpitala, w jednym z pokoi na pytanie, czy chcecie przyjąć komunię świętą, usłyszałem prawie zbiorową odpowiedź: my mamy alergię na te opłatki. Przez chwilę stałem zadziwiony i lekko zaszokowany. Właściwie chodziło o fakt nieprzyjmowania  przez organizm glutenu. Pojawiło się wtenczas pytanie o granicę wiary i medycyny. 

Czy spotkaliśmy księdza, który podczas rozdawania ciała Chrystusa mówił: oto mąka wrocławska i odrobina wody nieco spieczona! Czy ciało Chrystusa może mi szkodzić? W kolejnych epokach rodzą się nowe problematyczne pytania: jak mogę spożywać cudze ciało lub też czy mąka mi zaszkodzi? I choć są już dzisiaj możliwości konsekrowania hostii bezglutenowych, to czy tak naprawdę wiem, co dokonuje się ze mną i we mnie podczas Eucharystii? 

Może zrodzić się w nas postawa alergii na Jezusa i jakże dobrze, że to Jezus nie ma nigdy alergii na człowieka. Słowa przedstawione usłyszałem od osób chorych na raka, które mocno doświadczają tego, co dzieje się z organizmem, który nie zawsze może przyjmować normalne posiłki. Jak bywa wtenczas słaby.

Czy czuję wewnętrzną moc po spotkaniu z Jezusem w doświadczeniu komunii? Czy brakuje mi sił, gdy jest taki czas, w którym Go nie spotykam? Cudowna jest ta obietnica Jezusa o trwaniu Jego we mnie i mojej ludzkiej relacji wobec Niego. Czy można znudzić się tym zachwytem nad wyjątkowością tego spotkania, które daje prawdziwe życie?