Biada wam...

Wtorek, XXI Tydzień Zwykły, rok II, Mt 23,23-26

Jezus przemówił tymi słowami: «Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta».

 

„Biada wam".... Muszę bardzo uważać, aby Jezusowa uwaga wypowiedziana w liczbie mnogiej nie uśpiła mojej czujności i odpowiedzialności za chrześcijański styl życia, za świadectwo wiary. Bo nawet jeśli czuję się adresatem tych słów, mogę sobie pomyśleć, że one bardziej do innych, że to nie tylko ja mam problem z zaniedbywaniem istotnych wymagać naszej wiary na rzecz spraw drugorzędnych. A w tłumie łatwiej się ukryć, łatwiej rozmyć osobistą odpowiedzialność.

Niech łaska Ducha Świętego wspiera nas w codziennej trosce o czystość naszych intencji, o autentyczność naszych postaw i szukanie woli Bożej.