Wówczas Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza: Czy to jest czas stosowny dla was, by spoczywać w domach wyłożonych płytami, podczas gdy ten dom leży w gruzach? Teraz więc - tak mówi Pan Zastępów: Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie ma go do sytości; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje, aby zarobić, pracuje [odkładając] do dziurawego mieszka! Tak mówi Pan Zastępów: Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci - mówi Pan.

 

Bóg wie co i kiedy, bo jest Bogiem porządku, twórczego porządku. Czasami wydaje się nam, że skoro Jezus się dla nas wyniszczył do końca i my powinniśmy się zatracić w służbie Bogu bliźniego, nawet za cenę chaosu w naszym życiu.

Dziś prorok Aggeusz posłany przez Boga zachęca nas: "Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Siejecie wiele lecz plon macie lichy..." Dlaczego dzisiaj taka refleksja? Coś musi być na rzeczy, że właśnie dzisiaj Bóg każe nam uporządkować pewne sprawy.