W drugim roku rządów króla Dariusza, w pierwszym dniu szóstego miesiąca Pan przemówił przez usta proroka Aggeusza do Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judy, i do arcykapłana Jozuego, syna Josadaka, tymi słowami: "Tak mówi Pan Zastępów: Ten lud powiada: "Jeszcze nie nadszedł czas, aby odbudowywać dom Pana". Wówczas Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza: "Czy to jest czas stosowny dla was, by spoczywać w domach wyłożonych płytami, podczas gdy ten dom leży w gruzach? Teraz więc tak mówi Pan Zastępów: "Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie. Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie ma go do sytości; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje, aby zarobić, pracuje odkładając do dziurawego mieszka". Tak mówi Pan Zastępów: "Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci", mówi Pan".

 

Bóg wie, co i kiedy, bo jest Bogiem porządku, twórczego porządku. Czasami wydaje się nam, że skoro Jezus się dla nas wyniszczył do końca, to i my powinniśmy się zatracić w służbie Bogu dla bliźniego, nawet za cenę chaosu w naszym życiu.

Dziś prorok Aggeusz posłany przez Boga zachęca nas: "Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy...".

Dlaczego dzisiaj taka refleksja? Coś musi być na rzeczy, że właśnie dzisiaj Bóg każe nam uporządkować pewne sprawy.