Bóg porządku

Czwartek, Św. Pio z Pietrelciny, prezbitera (23 września), rok I, Ag 1,1-8

W drugim roku rządów króla Dariusza, w pierwszym dniu szóstego miesiąca, Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza do Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judy, i do arcykapłana Jozuego, syna Josadaka: «Tak mówi Pan Zastępów: Ten lud powiada: Jeszcze nie nadszedł czas, aby odbudowywać dom Pański. Wówczas Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza: Czy to jest czas stosowny dla was, byście spoczywali w domach wyłożonych płytami, podczas gdy ten dom leży w gruzach? A teraz tak mówi Pan Zastępów: Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie macie go do syta; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje dla zarobku, pracuje dla dziurawego mieszka. Tak mówi Pan Zastępów: Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem. Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci – mówi Pan».

 

Bóg wie, co i kiedy, bo jest Bogiem porządku, twórczego porządku. Czasami wydaje się nam, że skoro Jezus się dla nas wyniszczył do końca, to i my powinniśmy się zatracić w służbie Bogu dla bliźniego, nawet za cenę chaosu w naszym życiu.

Dziś prorok Aggeusz posłany przez Boga zachęca nas: "Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy".

Dlaczego dzisiaj taka refleksja? Coś musi być na rzeczy, że właśnie dzisiaj Bóg każe nam uporządkować pewne sprawy.