Chwila z papieżem Franciszkiem

- Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w niedzielę przypada 100.rocznica niepodległości Polski. Z tej okazji jednoczę się w dziękczynnej modlitwie z wami i z wszystkimi waszymi rodakami. Życzę, by naród polski mógł żyć darem wolności w pokoju i pomyślności, budując szczęśliwą przyszłość ojczyzny w jedności osadzonej na duchowym dziedzictwie przodków i na bratniej miłości. Niech zawsze wam towarzyszy opieka Maryi Królowej Polski i Boże błogosławieństwo! - powiedział Franciszek.

Nie kradnij

W swojej cotygodniowej katechezie papież kontynuował temat przykazań, omawiając 7 – nie kradnij. Zaznaczył, że nie ma kultury, w której dopuszczalna byłaby kradzież i sprzeniewierzenie dóbr. W swych rozważaniach Franciszek zwrócił uwagę na szerszą wymowę tego przykazania i analizował kwestię własności dóbr. 

Franciszek wskazywał, że "nikt nie jest absolutnym panem dóbr, a jest jedynie ich zarządcą", posiadanie zaś jest "odpowiedzialnością". "To, co naprawdę posiadam, jest tym, co potrafię dać" - mówił. Wyjaśnił wiernym: "Jeśli nie potrafię czegoś dać, to dlatego, że ta rzecz mnie posiada, ma władzę nade mną, ja zaś jestem jej niewolnikiem".

Dlatego przykazanie "Nie kradnij" oznacza: "kochaj twoimi dobrami, wykorzystaj swoje środki, by kochać".

Polska

Oprócz życzeń do Polaków podczas audiencji Ojciec Święty przekazał więcej podarunków. Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia kultu od niepamiętnych czasów (jest to tzw. beatyfikacja równoważna) Sługi Bożego Michała Giedroycia (1425-1485). Wprowadza to nowego błogosławionego do kalendarza liturgicznego oraz zezwala na oddawanie mu czci w miejscach związanych z jego życiem i działalnością w archidiecezji krakowskiej.

Prezentem był także list do Polaków z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokument został przesłany na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. 

Papież przypomniał, że odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu Polaków, którzy dla Ojczyzny byli gotowi poświęcić swoją wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie. Przywołał słowa św. Jana Pawła II 11 listopada 1998 roku podkreślił, że Polacy swoje dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów. Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granicˮ.

- Podejmując modlitwę św. Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności. Niech opieka Maryi, jasnogórskiej Królowej Polski, zawsze towarzyszy Waszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom! Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości! Boże błogosławieństwo niech zawsze będzie z Wami! - napisał Franciszek.