W homilii, w bazylice Św. Sabiny – tradycyjnym miejscu rozpoczęcia świętowania Popielca w Rzymie – Franciszek powiedział, że Wielki Post jest czasem sprzyjającym „skorygowaniu fałszywych akordów” życia chrześcijańskiego. 

Zatrzymaj się

- Trzeba odrzucić bezsensowną bieganinę, która prowadzi do zniszczenia czasu rodzinnego, przyjaźni, czasu dla dzieci. Odrzucić presję, że wszystko trzeba kontrolować, wiedzieć. Nie poddawać się hałasowi, który osłabia i oszałamia. Nie wzniecać uczuć jałowych, bezpłodnych, wynikających z zamknięcia i rozczulania się nad sobą. Nie popadać w pustkę tego, co chwilowe i przejściowe – mówił papież. Dodał, że aby to się udało, wystarczy zatrzymać się, by można zobaczyć coś więcej i kontemplować.

Pope Francis' spiritual advice for Lent: https://t.co/fWZtKboqE1

— Vatican News (@VaticanNews) 15 lutego 2018

Wcześniej papież spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej, podczas której kontynuował cykl katechez poświęconych Eucharystii. Franciszek podkreślił, że każdy, kto przychodzi na Mszę ma prawo do otrzymania w obfitości Słowa Bożego, dobrze przygotowanego, przeczytanego, wygłoszonego. Po homilii powinna zostać zachowana chwila milczenia – po to, by każdy mógł pomyśleć o Słowie, które usłyszał. To czas na osobistą odpowiedź, jaka wpisuje się w wyznanie wiary, wypowiadane na Mszy Świętej „Wierzę w Boga”. 

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

Franciszek, zwracając się do wszystkich Polaków mówił o konieczności jedności z Chrystusem:
- Wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem «nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię», przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię – powiedział papież.

Pope Francis warned against what he called “fake fasting” during the homily on Friday at morning Mass in the Casa Santa Marta.https://t.co/J24z4Mhg2R

— Vatican News (@VaticanNews) 16 lutego 2018

W piątek Franciszek spotkał się z członkami charytatywnego dzieła Pro Petri Sede. Regularnie wspiera ono papieską działalność dobroczynną. - Trzeba spojrzeć prawdzie prosto w oczy i postawić sobie pytanie: czy oby nie wygasła miłość w naszych sercach? - powiedział papież. Zaznaczył, że na brak miłości trzeba odpowiadać tymi środkami, które w czasie Wielkiego Postu wskazuje nam sam Bóg, a zatem modlitwą, postem i jałmużną.

Nadzieja na przyszłość

- Jałmużna jest doskonałą okazją do podjęcia współpracy z Opatrznością Boga dla dobra Jego dzieci. Zachęcam was, by jałmużna stała się stylem waszego życia i byście byli wytrwali w udzielaniu konkretnej pomocy potrzebującym. W waszym zaangażowaniu musicie zawsze uważać na to, byście oprócz pomocy materialnej, odznaczali się również życzliwością i otwarciem, szacunkiem i delikatnością oraz braterstwem. Bez tego nie można bowiem nabrać odwagi i na nowo mieć nadzieję na przyszłość – powiedział Ojciec Święty.
Na zakończenie niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Franciszek poprosił o modlitwę w intencji rekolekcji, które rozpoczyna. Nauki wielkopostne dla papieża i kurii rzymskiej odbywają się w Ariccii pod Rzymem i potrwają do piątku 23 lutego.