Chwila z papieżem Franciszkiem
Uważaj, by nie zostać fake’iem
Papież Franciszek przestrzegł młodzież przed nieustannym retuszowaniem swego wizerunku i chowaniem się za maskami i fałszywymi tożsamościami. Ludzie wtedy "stają się fake'iem" – ostrzegł w orędziu na 33. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Niedzielę Palmową 25 marca. Przesłanie ogłoszono 22 lutego – ten dzień co miesiąc poświęcony jest modlitwie za Światowe Dni Młodzieży.
Pope Francis has a message for World Youth Day 2018: https://t.co/yJt4J8cg5I
— Vatican News (@VaticanNews) 22 lutego 2018
Papież napisał, że dziś wielu młodych ludzi żyje w poczuciu niepewności i braku akceptacji. W związku z tym próbują dostosować się do sztucznych standardów poszukując afirmacji zawodowej i jak największej liczby "polubień" w sieci. Zaapelował, by młodzież nie zamykała się w sobie i z odwagą naśladowała Matkę Bożą w jej miłości i zaufaniu do Boga. Przypomniał, że każdy młody człowiek jest dla Boga wyjątkowy i traktowany z wielką godnością, bo Bóg wzywa każdego z nich po imieniu. Franciszek zapewnił, że młodzież może i powinna liczyć na wsparcie Kościoła w odkrywaniu celu swojego życia. Jak napisał: "Papież wam ufa, Kościół wam ufa! A wy zaufajcie Kościołowi".
W tym roku ŚDM obchodzony będzie na szczeblu diecezjalnym. Jego hasłem są słowa z Ewangelii według świętego Łukasza: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga".
Papieskie rekolekcje
#PopeFrancis #Lent pic.twitter.com/1pZORrL0yG
— Vatican News (@VaticanNews) 20 lutego 2018
Papież Franciszek zakończył pięciodniowe rekolekcje wielkopostne, na których był ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej w miasteczku Ariccia pod Rzymem. Piątek był z jego inicjatywy dniem postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie.
- Szczególną intencją tego dnia jest pokój w Sudanie Południowym, Kongu i w Syrii - powiedział Franciszek na zakończenie rekolekcji. Papież podziękował prowadzącemu rekolekcje księdzu Jose Tolentino de Mendonca z Portugalii.
Zwracając się do kaznodziei, podkreślił: „Dziękujemy za to, że przypomniałeś nam, że Kościół nie jest klatką dla Ducha Świętego”. – Dziękuję za wezwanie do otwarcia się bez lęku, bez surowości, by być łagodnymi w Duchu, a nie zmumifikowanymi w naszych strukturach, które nas zamykają – mówił Franciszek, którego słowa przytoczyło watykańskie biuro prasowe. Rekolekcjonista – portugalski teolog i poeta, wicerektor Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie wybrał za temat rozważań słowa „Pochwała pragnienia”. Do Watykanu papież powrócił z kardynałami autokarem.
„Nie można zła zwalczać innym złem”
Podczas modlitwy Anioł Pański Franciszek zaapelował o zaprzestanie walk w syryjskim rejonie Wschodniej Ghuty. Pochłonęły one tysiące ofiar. Papież wezwał do ewakuacji rannych i dostarczanie pomocy humanitarnej. Papież mówił o tym, po sobotnim przyjęciu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji z żądaniem wprowadzenia 30-dniowego rozejmu.
- W tych dniach moje myśli często skierowane są do umiłowanej i umęczonej Syrii, gdzie wojna nasiliła się, zwłaszcza we Wschodniej Gucie – powiedział Franciszek.
Dodał, że luty to jeden z najcięższych miesięcy pod względem przemocy w czasie siedmiu lat konfliktu: setki, tysiące ofiar cywilnych, dzieci, kobiet, starców; zostały zaatakowane szpitale, ludzie nie mają co jeść.
- To wszystko jest nieludzkie. Nie można zła zwalczać innym złem. A wojna jest złem" – podkreślił papież.
W swoim rozważaniu papież skomentował także fragment Ewangelii Św. Marka, zachęcając nas do kontemplacji Przemienienia Jezusa.
- Uczniowie są powołani do podążania za Nauczycielem z ufnością i nadzieją, pomimo Jego śmierci. Bóstwo Jezusa ma się objawić właśnie na krzyżu, właśnie w Jego śmierci „w ten sposób”, że ewangelista Marek wkłada w tym momencie w usta setnika wyznanie wiary: „Prawdziwie, ten człowiek był Synem Bożym” - powiedział papież.