Czy?

Niedziela, XXV Tydzień Zwykły, rok C, Łk 16,1-13

Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.

 

Czy dzisiejsza ewangelia daje mi ważne pouczenie, czy też budzi we mnie sprzeciw, bo czasy takie trudne… i każdy grosz się liczy?

Czy jestem wierna Panu Bogu czy Mamonie?

Czy jestem wdzięczna Bogu za każde dobro duchowe i materialne, czy też konstatuję, iż to, co zdobyłam, jest wyłącznie moją zasługą?

Co bierze prymat nad moim jestestwem: duch czy materia?

„Nie możecie służyć Bogu i Mamonie”.

Niech Twoje słowo Panie Boże będzie lampą dla moich stóp – pragnę iść za Tobą, dzielić się wszystkim z innymi; dzień po dniu uczyć się postępować miłosiernie. Panie, uwalniaj mnie od chaosu materii tego świata. Ucz mnie postawy dochowywania wiary Tobie bez względu na okoliczności.

Boże w Trójcy Świętej bądź uwielbiony.