Czy jesteś przyjacielem Jezusa?

Wtorek, Św. Franciszka Ksawerego, prezbitera (3 grudnia), rok II, Łk 10,21-24

Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”. Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: „Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli”.

 

W dzisiejszej Ewangelii Jezus uczy nas, że do Boga nie należy kierować tylko próśb. Powinniśmy kierować również podziękowania za to, że otrzymaliśmy od Boga dar życia.

Innym ważnym elementem dzisiejszej Ewangelii jest to, że Jezus rozradowuje się w Duchu Świętym, to znaczy, że nie chodzi ponury. My, chrześcijanie, też musimy uczyć się radości z faktu, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Dzięki Jezusowi poznajemy Boga, który umie się cieszyć. Źródłem radości dla Boga jest człowiek. Bóg się cieszy, gdy się rozwijamy, odnosimy sukcesy. Weseli się, gdy widzi, jak utalentowane i mądre są Jego dzieci. Raduje się, gdy podejmujemy twórczy wysiłek, by wzrastać duchowo.

Kiedy kogoś spotykamy, najczęściej cieszymy się na jego widok, a to dlatego, że jesteśmy sobie znani. Cieszymy się z osób, które są nam życzliwe. W dzisiejszej Ewangelii Jezus rozradowuje się w Duchu Świętym, dlatego że spotyka właśnie takich ludzi – osoby, które Go rozumieją, które Go rozpoznają, znają, dla których jest kimś ważnym. Jezus spotyka swoich przyjaciół. Przyjaciele Jezusa są ludźmi odważnymi.

Lis, bohater książki „Mały Książę”, powiedział, że przyjaźń polega na oswajaniu tego, na kim nam zależy. Przyjaciele są każdego dnia bliżej siebie i coraz lepiej się poznają. Kiedy ta znajomość się umacnia, przyjaciele rozumieją się bez słów.

Pismo Święte podpowiada nam, że: „Prawdziwy przyjaciel to wielki skarb. Jest to dar od Pana Boga, o który powinniśmy dbać”. Jezus pragnie być takim przyjacielem dla każdego z nas, dlatego jest tak blisko w każdym czasie i zawsze nas rozumie. Jezus wie, że każdy z nas potrzebuje przyjaciela.

Pomyśl o sobie, o swoim sercu, o tym, jak myślisz o innych i o sytuacjach, które Cię spotykają.

ZADANIE DLA CIEBIE NA DZIŚ:

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: czy jesteś w stanie nazwać siebie PRZYJACIELEM JEZUSA?