Czy Ty też ufasz Panu Bogu?

Czwartek, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia), rok I, Łk 1,26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” Wtedy odszedł od Niej anioł.

 

Maryja była młodziutką, około 14-letnią dziewczyną, kiedy ukazał Jej się Anioł Gabriel i zapowiedział, że stanie się Mamą samego Boga.

Maryja mogła się nie zgodzić, mogła zwątpić w prawdziwość tych słów, nie znała przecież męża. W swej ogromnej ufności jednak zawierzyła i zgodziła się bez żadnych zastrzeżeń. Powiedziała „Amen” – czyli „niech się tak stanie”. 

Czy Ty też ufasz Panu Bogu? Czy w ciężkich dla Ciebie chwilach, kiedy dzieje się coś nie po Twojej myśli, szukasz własnych rozwiązań, czy zdajesz się na wolę Pana Boga, która często różni się od tego, co chcesz zrobić Ty?

Naśladuj Maryję, tak jak w znanej piosence:

„Kiedy ci smutno i nic nie wychodzi, mów:
Amen, jak Maryja,
Amen, jak Maryja,
Amen, widocznie Bóg tak chce”.