Czyste serce

Czwartek, Św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła (13 czerwca), rok II, Mt 5,20-26

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza».

 

Pan Jezus oczekuje od nas, abyśmy mieli serce czyste: wolne od gniewu i nienawiści względem bliźniego. Pragnie, żebyśmy składali Mu dar pojednania ze swoim bratem, zanim złożymy jakikolwiek inny. Zachęca nas, żeby nie trzymać urazy długo, lecz szybko godzić się z naszymi przeciwnikami. Dopiero wtedy, kiedy oczyścimy nasze relacje z innymi, możemy przychodzić do Niego i modlić się…

Ileż to razy przychodziłeś na Mszę Świętą skłócony z najbliższymi: mamą, tatą, rodzeństwem lub koleżanką. Uczestniczyłeś w modlitwie, gniewając się jednocześnie na kogoś lub zapominając przeprosić za swoje przewinienia.

Powiedz Panu o tym, jak trudno jest Ci przebaczać lub prosić o wybaczenie innych. Z Jego pomocą dasz radę!