Dobre, zdrowe Słowo!

To nie prawda, że przykre słowa jesteśmy w stanie puścić w niepamięć. Nie mają też racji ci, którzy potokiem komplementów chcą zatrzeć smutne wrażenie słów puszczanych na wiatr. Bo małżeńskie tragedie złamanych przysiąg nie zaczynają się od wizyty u adwokata, ale od słów. Słów, które zamiast budować wzajemną relację, wyrażają jedynie samego ich autora i jego niechęć. Czy w modlitwie jest inaczej? Czy zawsze tworzy relację, a może jest monologiem próśb i życzeń do spełnienia na wczoraj?

Boże Narodzenie ma prócz szopkowych skojarzeń i tych bardziej komercyjnych, także twarz Janowej Ewangelii. Ma twarz Słowa, które staje się ciałem. Bo tylko to słowo jest skuteczne, które się urzeczywistnia. Najnowszy numer „Czasu Serca” poświęciliśmy słowom i Słowu. Także po to, by uczyć się zwracać na nie uwagę. By słowo wyłowione z bełkotu i potoku słów odzyskało swoje znaczenie. Pisze o tym m.in. Maria Zielińska w artykule To tylko słowa?. Rodzinę buduje się bowiem nie tyle z marzeń, własnych wyobrażeń i pomysłów, ale z codziennie wypowiadanych słów.

Zdarza się, że uszy więdną rodzicom, gdy słyszą, jakich słów używają ich własne dzieci. Chwytają się za głowę, rozmyślając nad tym, skąd przyniosły one do domu takie wulgaryzmy. O tym, dlaczego dzieci klną i co chcą przez to osiągnąć, a także jak skutecznie reagować na przekleństwa, pisze Beata Helizanowicz w stałym dziale Pomoc w trudnych sprawach.

Sercańskie media wzbogaciły się ostatnio o nowy sercański portal ewangelizacyjny www.profeto.pl. Ta internetowa strona ma nie tylko zbierać wszelkie sercańskie inicjatywy, ale przede wszystkim ma być internetową amboną dla Słowa. Zapewniamy, że nie zabraknie ewangelicznych komentarzy, homilii, a także nowych form, jak choćby zakończone przed chwilą internetowe rekolekcje 360 sekund przy studni. Na portalu będzie miejsce na spotkanie ze Słowem, zapewniamy codzienne transmisje Mszy św. z lubelskiej parafii Dobrego Pasterza, a także na blogowe słowa ludzi Kościoła, świata muzyki i działalności pożytku publicznego. Profeto.pl ma być w zamyśle jego twórców jaśniejszą stroną Internetu. Zapraszam zatem na portal, który stawia na Słowo!

By zrozumieć Słowo, potrzeba ciszy. Czasem tej klasztornej. Czy ona przeraża? Czy mniszki klauzurowe słuchają radia? Jak często rozmawiają ze sobą? No i po co ta krata w pokoju gościnnym? O siostrze Gosi i jej ćwierćwieczu w klasztorze pisze Karolina Krawczyk. Odwiedziła ona również krakowską pracownię pisania ikon prowadzoną przez parafię prawosławną. O „oknie ku wieczności” albo „kolorowej kontemplacji”, czyli ikonie, która pomaga ludziom w skupieniu się na modlitwie, opowiada Anna Gełdon.

Zapraszam do bożonarodzeniowej lektury, licząc, że ten numer zostanie równie ciepło przyjęty, jak poprzedni.

Najnowszy numer "Czasu Serca" zamówisz w księgarni DEHON
lub kupisz we wszystkich księgarniach sieci EMPIK po nowym roku.
 
E-wydanie już przez Bożym Narodzeniem kupisz na eGazety.pl