Dolegliwości

Wtorek, IV Tydzień Wielkiego Postu, rok II, J 5,1-16

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych. Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?» Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną». Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził. Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy». On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu. Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

 

Wierzono, że woda w Sadzawce Owczej (Betesda) w Jerozolimie ma szczególną moc uzdrawiania. Kiedy anioł poruszył jej wodami, pierwszy chory, który zanurzył się w tej wodzie, odzyskiwał zdrowie. Taką nadzieję miał też chory człowiek, który żył ze swoją dolegliwością trzydzieści osiem lat. Jezus, przechadzając się przy Owczej Bramie, zauważył właśnie tego człowieka. Jego słowo wystarczyło, aby wziął swoje łoże i poszedł. Chory człowiek uwierzył, wstał, zabrał, co miał, i odszedł.

To wydarzenie pokazuje, aby w naszych ludzkich biedach nie rezygnować, nie zniechęcać się, ale by trwać. Bóg bowiem dostrzeże tego, kto jest wytrwały i cierpliwy.