Fundacja HCPT Polska jest częścią istniejącej od ponad 60 lat rzymskokatolickiej fundacji HCPT z siedzibą w Rugby w Wielkiej Brytanii. Założycielem fundacji jest brat Michael Strode – mnich z zakonu cystersów, który zabrał pierwszą grupę na pielgrzymkę do Lourdes w 1956 roku. Jego zamysłem od samego początku było, by grupa była traktowana jak zwykli pielgrzymi – chciał, by uczestnicy zamiast w szpitalach przebywali w hotelach.

Od tego czasu każdego roku HCPT organizuje  na Święta Wielkanocne tygodniową pielgrzymkę do Lourdes dla kilku tysięcy niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo, a także pochodzących z rozbitych rodzin dzieci z Wielkiej Brytanii, Słowacji, USA i Polski. Pielgrzymki odbywają się w niewielkich grupach. Dzieciom towarzyszą doświadczeni wolontariusze, lekarze, pielęgniarki oraz księża. Wolontariusze mają za zadanie nie tylko pomagać w przemieszczaniu się, ale również umożliwić dzieciom pełne uczestnictwo w pielgrzymce i przewidzianych dla nich atrakcjach. Grupom przewodniczą liderzy, którymi są przeważnie byli wolontariusze z dużym doświadczeniem w organizowaniu pielgrzymek. HCPT posiada swoje własne centrum medyczne w Lourdes, które blisko współpracuje z miejscowymi służbami medycznymi. Hotele, w których zatrzymują się pielgrzymi, są szczególnie sprawdzane pod kątem wymogów dla osób niepełnosprawnych. HCPT uważa, że odpowiednie przygotowanie jest kluczem do dobrej pielgrzymki. Z tego powodu organizowane są spotkania dzieci, wolontariuszy i rodzin w celu lepszego poznania siebie nawzajem. W trakcie przygotowań opowiadamy naszym podopiecznym, jak będzie przebiegać podróż i cały wyjazd. Spotkania te mają również na celu przybliżenie podopiecznym Fundacji historii objawień Matki Bożej w Lourdes i historii świętej Bernadetty. W ciągu całego roku organizowane są liczne akcje, które mają na celu zebranie sumy pieniędzy niezbędnej do opłacenia kosztów pielgrzymki dla dzieci. Każdy wolontariusz pokrywa koszty swojej podróży.

HCPT Polska ma swoją siedzibę w Krakowie. HCPT Polska pierwszą pielgrzymkę zorganizowała w 2014 roku. Obecnie ponownie organizujemy pielgrzymkę dla grupy osób niepełnosprawnych, m.in. z Domu Pomocy Społecznej "Łanowa" w Krakowie, podopiecznych Stowarzyszenia Tęcza zrzeszającego dzieci z zespołem Downa, ich rodziców, a także dzieci będących pod opieką oddziału onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, dzieci związanych ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Krakowie, podopiecznych Arcybractwa Miłosierdzia, dzieci uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie oraz niepełnosprawnych i chorych dzieci z Dębicy i okolic. Nasza grupa, złożona z dzieci, wolontariuszy, lekarzy i pielęgniarek, a także psychologa, neurologopedy i terapeutów, będzie liczyć ok. 110 osób. Będziemy mieszkać w hotelu położonym niedaleko sanktuarium w Lourdes, a w programie pielgrzymki, oprócz korzystania z zapewnionych przez Sanktuarium w Lourdes atrakcji, są również wycieczki w Pireneje, zwiedzanie muzeów i wizyty w kawiarniach i restauracjach, które umożliwią małym podróżnikom zapoznanie się z walorami kultury francuskiej. Tydzień w Lourdes ma być dla podopiecznych Fundacji wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. Wylot z Krakowa planujemy w Niedzielę Wielkanocną.

W ramach przygotowań do wyjazdu organizujemy zbiórki w lokalnych kościołach i inne akcje charytatywne, takie jak bale czy koncerty. Koszt pielgrzymki dla jednego dziecka to ok. 3000 zł. W celu zebrania koniecznej sumy pieniędzy poszukujemy też ludzi dobrego serca, którzy zgodzą się opłacić pobyt choćby jednego dziecka. Grono sponsorów wspomagających naszą Fundację z roku na rok jest coraz większe, jednak i liczba dzieci biorących udział w naszych wyjazdach rośnie. Wspólnie możemy odmienić życie dzieci, które z nadzieją czekają na ten wyjazd. Każda najmniejsza nawet złotówka to dla nas ogromny dar, który przybliża naszych podopiecznych do realizacji marzenia i podróży życia.

Wszelkie potrzebne informacje konieczne do dokonania wpłaty znajdują się na naszej stronie internetowej oraz poniżej. Szczerze liczę również na pomoc w rozpowszechnieniu informacji o naszej fundacji, tak aby w przyszłości w naszych pielgrzymkach mogło uczestniczyć jak najwięcej dzieci z całej Polski. Zapraszamy także do kontaktu organizacje i osoby prywatne, które w kolejnych latach chciałyby włączyć się w nasze dzieło. Pragniemy modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes w Waszych intencjach. Zabierzemy do groty wszystkie intencje modlitewne, które nam zostawicie. 

Numer Konta Fundacji : 64 1050 1445 1000 0090 3049 1410