Eucharystia

Czwartek, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, rok B, Mk 14,12-16.22-26

I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: "Idźcie do miasta, a spotka was człowiek niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas". Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, a tam znaleźli wszystko, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę. A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: "Bierzcie, to jest Ciało moje". Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił napoju z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić będę go nowy w królestwie Bożym". Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

 

Eucharystia jest centralnym wydarzeniem naszej wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Dzisiaj, wychodząc z Jezusem w Eucharystii na drogi naszych miast i wiosek, pragniemy wszystkich, których spotkamy, obdarować miłością samego Boga i dać świadectwo naszej głębokiej wiary, wypowiadając publicznie słowa Wierzę w Ciebie Boże Żywy…

Eucharystia to Pascha, czyli Przejście, wędrowanie w stronę niegasnącej Miłości. Przejście ze śmierci do życia, z grzechu do łaski, z ciemności do światła. Gdy spożywamy Ciało Chrystusa, to przekraczamy naszą ludzką doczesność i ograniczoność, przekraczamy „to moje” „Morze Czerwone”, aby jeszcze głębiej poznać, doświadczyć, przyjąć i zachwycić się Bogiem obecnym w Eucharystii.