Fundamenty synowskiej relacji

Środa, XXVII Tydzień Zwykły, rok I, Łk 11,1-4

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie.

 

Jezus spełnia tę prośbę od razu, wypowiadając słowa tzw. Modlitwy Pańskiej, w której zawarty jest fundament prawdziwej relacji z Bogiem. Nie może więc w niej zabraknąć świadomości, że rzeczywiście jesteśmy wobec Niego pokornymi dziećmi, które mają świadomość Kim jest Bóg i kim my jesteśmy. Potrzeba też przekonania o wartości Jego królestwa, jako rzeczywistości najbardziej sprzyjającej szczęściu człowieka.

Dzieci oczekują od rodziców spełnienia podstawowych naturalnych potrzeb, stąd wołanie o chleb. A to, bez czego nie mogą się obejść czyli łaski miłosiernego przebaczenia, także jako podstawy braterskich, wzajemnych odniesień. I jeszcze jedno dziecięce oczekiwanie – ochrona i obrona przed podstępem złego. Oto główne założenia właściwej, synowskiej relacji z Bogiem. Modlitwa staje się zaś jej wypełnieniem, synowskim dialogiem, otwarciem serca i pokornym przedstawieniem najistotniejszych pragnień, które potrzebują wypełnienia w życiu człowieka.