Homilia na święto Wniebowzięcia NMP

Piątek, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), rok A, Łk 1,39-56

 

 Wtedy ona rzekła i powiedziała; „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przyszła do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”

Wtedy Maryja rzekła: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia. Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, święte jest imię Jego. A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją. Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serce swoich. Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił. Ujął się za swoim sługą Izraelem, pomny na swe miłosierdzie. Jak obiecał naszym ojcom, Abrahamowi i jego potomstwu na wieki”.

 

Księga Apokalipsy o Wniebowzięciu.

          Święty Jan Ewangelista, autor księgi Apokalipsy, ukazuje na początku 12 rozdziału tej Księgi, Maryję jako piękną niewiastę niebiańską, uniesioną ponad ziemię; oddzieloną od ziemi. Ta niewiasta jest symbolem Maryi wniebowziętej. Używając stylu pisania z pogranicza poezji i malarstwa pragnie on ukazać czytelnikowi piękno Maryi.

- Niewiasta obleczona w słońce, czyli podobna do Boga, który jest Światłością.

- Stopy jej na księżycu, czyli jest wyniesiona wysoko nad ziemię.

- Wokół jej głowy korona z gwiazd 12, czyli przewyższająca  wszystkich ludzi swoją godnością…

      Apokalipsa nie jest Księgą opowiadającą o wcieleniu, lecz o skutkach Jezusowej męki i Jego zmartwychwstania. Niewiasta, która ma porodzić, jak ukazuje dzisiejszy fragment Apokalipsy, nie przedstawia tajemnicy wcielenia i narodzenia Syna Bożego, lecz ukazuje stosunek Maryi do Kościoła, czyli do Mistycznego Ciała Chrystusa. Dzieckiem, które Maryja ma porodzić, jest według księgi Apokalipsy, Kościół Chrystusowy.

          Piękno Maryi wywodzi się z piękna chwalebnego ciała, o którym pisze św. Paweł w 1 Liście do Koryntian w 15 rozdziale tego Listu. „A jak nosimy obraz ziemskiego człowieka, tak też nosić będziemy i wyobrażenie człowieka niebieskiego. Zapewniam was, bracia, że ciało i krew nie mogą posiąść królestwa Bożego i że to, co zniszczalne, nie może mieć dziedzictwa w tym, co niezniszczalne. Oto ogłaszam wam tajemnicę: Nie wszyscy pomrzemy, lecz wszyscy będziemy odmienieni. W jednym momencie, w mgnieniu oka, na dźwięk ostatniej trąby, zabrzmi bowiem trąba, umarli powstaną nienaruszeni, a my będziemy odmienieni. Trzeba, ażeby to, co zniszczalne, przyodziało się w to, o niezniszczalne, a to, co śmiertelne, odziało się w nieśmiertelność”.(1Kor 15,49-53).

          Objawienia Maryjne po Jej wniebowzięciu ukazują również piękno Jej chwalebnego ciała, jakim cieszy się Maryja od swojego wniebowzięcia.

- Mała Bernadetta Soubirou, widząca z Lourdes, była zachwycona pięknem Maryi w czasie Jej objawień.

- Franuś, Łucja i Hiacynta, dzieci widzące  z Fatimy, były również zachwycone zewnętrznym pięknem Maryi.

- Prywatne objawienia również mówią o pięknie chwalebnego ciała Maryi.

        

          Wniebowzięcie jest jakby potwierdzeniem Bóstwa Jezusowego. Z codziennego życia wiemy, że dzieci i rodzina zmarłego starają się go uczcić  po śmierci. Budują dla swoich zmarłych pomniki i grobowce, zakładają instytucje, aby upamiętnić ich imię. Nadają ich imiona miejscom i ulicom. Tak powstała słynna nagroda Nobla. Każdy czyni dla swoich rodziców to, na co go stać. Jezus, wcielony Syn Boży, uczynił dla swojej Matki więcej niż wszyscy ludzie, wziął Ją do nieba z duszą i ciałem. Ukazał przez to, że jest naprawdę Synem Bożym.

 

Ewangelia o wniebowzięciu.

          Dzisiejsza Ewangelia jest jakby zapowiedzią wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święty Łukasz pisze w swojej Ewangelii, że Elżbieta napełniona Duchem Świętym wypowiedziała słowa wskazujące na przyszłe wniebowzięcie Maryi. „Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś miedzy niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego żywota”. To samo błogosławieństwo adresowane jest do Maryi i jej Syna poczętego z Ducha Świętego. Te dwie osoby: Maryja i Jezus będą dzieliły ten sam los, będą wiodły takie samo życie.

- Jezusowi i Maryi brakowało wielu rzeczy; „nie było dla nich miejsca w gospodzie”…

- Będą wspólnie dzielili ubogie życie Nazaretu…

- Będą wspólnie cierpieli na Golgocie…

- Będą wspólnie cieszyć się w niebie chwalebnym ciałem…

            Dzień dzisiejszy może być dla nas dniem dziękczynienia za chwalebne ciało, jakim będziemy się cieszyć po powszechnym zmartwychwstaniu ciał. W niebie nie będzie starców bezzębnych, nie będzie niedołężności, jaka spotyka dziś ludzi w podeszłym wieku, gdyż w niebie, wszyscy na podobieństwo Chrystusa i Maryi, będziemy mieli ciało chwalebne.