Istota wiary

Piątek, Św. męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera Pawła Chong Hasang i Towarzyszy (20 września), rok II, 1 Kor 15,12-20

Bracia: Jeżeli głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Okazuje się bowiem, że byliśmy fałszywymi świadkami Boga, skoro umarli nie zmartwychwstaną, przeciwko Bogu świadczyliśmy, że z martwych wskrzesił Chrystusa. Jeśli umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania. Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwociny spośród tych, co pomarli.

 

„Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara”.

Istotą wiary katolickiej jest śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Bez przyjęcia prawdy o zmartwychwstaniu, bez przyjęcia prawdy o tym, że Bóg jest większy od śmierci, że dla Boga śmierć nie jest końcem, ale etapem życia, traci sens wiara w to, że Jezus jest Bogiem. A właśnie to jest istotą prawdy o Jezusie, że jest Bogiem, który pokonał to, co dla człowieka jest nie do przezwyciężenia. 

Przyjęcie Jezusa, który zmartwychwstał, jest otwarciem się na zupełnie nową perspektywę życia ludzkiego. Bo prawda o Bogu jest prawdą o człowieku, a kłamstwo o Bogu jest kłamstwem o każdym z nas.