Gorczański Rajd dla Życia to impreza promująca aktywną turystykę pieszą oraz wartości związane z ochroną życia ludzkiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie Msza św. przy kaplicy na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem o godz. 11.00. Po Eucharystii zaplanowano spotkanie przy bacówce obok kaplicy, aby porozmawiać i posilić się przy ognisku.

W tym roku pierwszy raz organizowane jest wspólne wyjście na szlak z trzech różnych miejsc. Grupa biegowa wyruszy ze Słopnic z przełęczy Rydza-Śmigłego o godz. 5:00. Będą mieli do przebycia ok. 28 km. Trasa wiedzie m.in przez szczyty Mogielicy, Jasienia oraz Gorca (organizatorzy szacują tempo na 9:30–10:00 min/km). Jedna grupa piesza wyruszy z Koninek z parkingu przy stacji narciarskiej o godz. 7:00 (dystans ok. 9 km; trasa wiedzie m.in. przez Turbaczyk oraz Obidowiec), a druga z Nowego Targu spod wyciągu narciarskiego na Długiej Polanie o godz. 8:00 (dystans ok. 5,5 km; trasa wiedzie m.in. przez Bukowinę Waksmundzką). Na miejsce można też dotrzeć indywidualnie.

– Cieszymy się, że jak co roku możemy wspólnie wędrować oraz spotkać się w pięknej scenerii gorczańskich krajobrazów – mówi ks. Michał Olszewski SCJ. Patron rajdu był wujkiem sercanina. – Zmarł nagle na tętniaka aorty, osierocił dwóch synów, ale zostawił nam na sercu troskę o życie. Dołączcie do nas, aby poprzez różne formy promować życie! – zachęca zakonnik, który poprowadzi grupę biegową ze Słopnic.

Organizatorzy proszą, żeby na wyznaczone miejsce zbiórki przybyć ok. 15–30 min. przed planowanym wyjściem na szlak w celu odebrania pakietu uczestnika oraz przygotowania się do wędrówki. Przypominają też o odpowiednim wyposażeniu: ciepłe ubranie oraz dodatkowa kurtka przeciwdeszczowa, latarka czołówka lub zwykła (podczas drogi powrotnej może zapaść już zmrok), buty trekkingowe lub inne dostosowane do górskich wędrówek, koc termiczny, woda i prowiant na drogę, telefon z naładowaną baterią, aplikacja GOPR "Ratunek".

Szczegóły i zapisy na stronie: https://biegipohoryzont.pl/bieg/gorczanski-rajd-dla-zycia

Inicjatywa Gorczańskiego Rajdu dla Życia zrodziła się po nagłej śmierci Marka Michury, nowotarżanina, przewodnika górskiego, ratownika medycznego i pasjonata gór.