Jakie to miejsce?

Sobota, IV Tydzień Zwykły, rok I, Mk 6,30-34

 Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

 

       Pójdźcie na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. Jezus troszczy się o swoich uczniów i prowadzi ich w miejsce, gdzie mogliby odpocząć. Jakie jest to miejsce? Ewangelia podaje, że było ono pustynne. Co to może oznaczać dla nas? Pustynia w Biblii w sensie duchowym jest miejscem spotkania z Bogiem. Jej ogołocenie sprawia, że uwaga może się skoncentrować na tym, co najważniejsze. 

       Nie ma na ziemi szczęśliwszych ludzi nad tych, którzy odkrawają w Bogu ich odpocznienie (np. Ps 62,2). Na tym polega fenomen tytanicznej pracy świętych. Oni nie potrzebowali jakiejś taniej rozrywki czy filmów pełnych sensacji, emocji, czy też płytkiego i taniego humoru. Ich odpocznieniem było przyłożenie ich serca do bijącego miłością serca Zbawiciela, na miejscu pustynnym, dlatego mogli być niestrudzeni, pełni radości i uzdrawiającego humoru. Czy chcemy prosić Ducha Świętego, by uczył nas znajdować nasz odpoczynek u boku kochającego nas Boga, na miejscu pustynnym?


Inne komentarze ks. Zdzisława