Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach. A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie! Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli".

 

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zwraca uwagę, że mamy zawsze rozważnie postępować i mówić. Ważne jest każde słowo, które wypowiadamy – nie wolno nam kłamać, nie wolno nam obmawiać innych, nie wolno zmieniać faktów i postępować tak jak jest to nam wygodne. Wszystko co będzie niezgodne z prawdą w końcu wyjdzie na światło dzienne. Jeżeli wahasz się co powiedzieć, lepiej przez chwilę pomyśleć i pomodlić się do Pana Jezusa zanim coś szybko odpowiesz. 

Postępowanie zgodne z przykazaniami bardzo często nie jest łatwe. Każda sytuacja w ciągu dnia wymaga od nas zastanowienia jak mamy postąpić. Często, aby być w zgodzie z tym co nam mówi Pan Jezus musimy postąpić na przekór innym ludziom, nie po ich myśli. Ale czasami lepiej jest stracić przyjaciół niż zgrzeszyć i zerwać przyjaźń z Bogiem. W takich chwilach Pan Jezu zapewnia nas: nie bój się, Ja jestem przy tobie.