Jeżeli

Sobota, XI Tydzień Zwykły, rok I, Mt 6,24-34

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy".

 

 

      Jeżeli Bóg w naszym życiu jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym. Natomiast, jeżeli najpierw myślimy o tym, by coraz więcej mieć, kupować, zdobywać, korzystać z ziemskich dóbr – możemy zatracić wartości, które są najważniejsze. Mamona może nami zawładnąć. Nie oznacza to wcale, że nie mamy w ogóle myśleć o codzienności. Jak najbardziej trzeba mieć na względzie zabezpieczanie swojego życia, ale ważne jest robienie tego w sposób rozsądny, aby zachować równowagę, aby chorobliwe pragnienia nie wzięły nad nami góry.

      Czy potrzebujesz nowszego telefonu, skoro ten, który masz, działa jeszcze doskonale; czy musisz mieć kolejną parę firmowych butów, jeżeli  w szafie leżą takie, które niejeden kilometr jeszcze przejdą; czy musisz mieć kolejny karton klocków lego, skoro te, które masz, dawno nie widziały twoich rąk ? Czasem trudno się opanować, chcemy coś mieć, bo inni to mają. Popatrz, ile jest też dzieci, które mają dużo mniej od ciebie i są zadowolone i szczęśliwe.

      Jezus zapewnia nas, że jeżeli Bóg będzie na pierwszym miejscu w naszym życiu, to wszystko inne będziemy mieli przez Niego zapewnione – Bóg wie, czego nam potrzeba i  nie pozostawi nas. A nasze zadanie to życie codziennością z Bogiem!