Jezus mnie zna! LD na IV Nd Wielkanocną

Niedziela, 4 Niedziela Wielkanocna, rok C, J 10,27-30

     Papież Jan Paweł II miał niesłychany kontakt z ludźmi. Podczas spotkań z wielką liczbą wiernych odnosiło się wrażenie, że  nie spotykał się z jakimś tłumem czy masą, ale nawiązywał kontakt z poszczególnym człowiekiem. Wówczas każdy czuł, że papież mówi do niego osobiście, że jest dla jakby wyłącznie dla niego. Do dzisiaj można spotkać się z taką opinią u wielu ludzi, którzy poznali bł. Jana Pawła II. Między nami a Jezusem istnieje osobowa, intymna relacja – On jest Dobrym Pasterzem, który zna swoje owce. Jezus mnie zna!


Lectio
     W realiach Palestyny hodowla owiec wygląda nieco inaczej niż możemy ją znać z warunków polskich. W owczarni zebrane są owce wielu różnych właścicieli.  Pozostawiane są na noc pod opieką strażnika. O świcie pasterze przychodzą do bram owczarni; każdy  wywołuje  swoje stado. Pasterz woła swoje owce, które wychodzą za nim na pastwisko. Choć w zagrodzie wszystkie owce są wymieszane, to jednak idą za własnym pasterzem, nie za obcym, gdyż rozpoznają go po głosie.

     Pasterz woła swoje owce po imieniu. Nie opiekuje się trzodą jakby jedną masą, ale poszczególnymi owcami owce zaś znają głos swojego pasterza.

     Prosząc Ducha Świętego o wyciszenie, skupienie swojej uwagi i myśli na Bogu, o rozpoznanie głosu Jezusa, czytaj słowa Ewangelii, przez które mówi do ciebie troskliwy Pasterz, znający cię doskonale.

     Jezus powiedział: "Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy". (J 10, 27-30)

Meditatio
     Teraz słuchaj słowa Bożego. Rozważaj je.
     Jezus jako Dobry Pasterz oczekuje, że jego owce będą miały uszy otwarte na Jego głos i za Nim będą szły. Słuchać Jezusa i iść za Nim – to warunek wejścia w prawdziwą wspólnotę z Bogiem, to warunek otrzymania daru życia wiecznego. Kto nie spełnia tego warunku, nie należy do stada owiec Dobrego Pasterza. Taki staje się przeciwnikiem Jezusa i narzędziem działania szatana. Taki ma otwarte oczy, ale nie widzi, ma otwarte uszy, ale nie słyszy (por. Mt 13,13). Jezus oczekuje współpracy z człowiekiem w Jego dziele zbawienia. Niemożliwe jest, aby On nas znał i obdarował życiem wiecznym bez naszego otwarcia uszu i bez pójścia za Nim drogą Jego Ewangelii. Jak mówi św. Augustyn, „Bóg odkupił nas bez nas, ale nie może zbawić nas bez nas”.

     W głębokiej komunii z Bogiem nikt i nic nie jest w stanie pozbawić nas życia, bo ono wykracza poza granice śmierci – „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle” (Mt 10, 28). Jezus zapewnia owce, które należą do Jego owczarni, że nic im się złego nie stanie, że nie zginą na wieki. Zapewnia je o niezwykłej opiece: ręka Syna i Ojca w uścisku miłości obejmuje każdą owcę, słuchającą i kroczącą za Dobrym Pasterzem. Tylko w takich warunkach można zrealizować w życiu najważniejsze Boże przykazanie miłości.

     Jedność pomiędzy Ojcem i Synem jest wzorem dla wierzących na drodze dążenia do pojednania i tworzenia wzajemnej ludzkiej jedności. Jakiekolwiek podziały i niezgoda rodzą się w wyniku działania naszego przeciwnika: szatana – ojca kłamstwa, nienawiści i podziału. Budowanie silnej jednością wspólnoty pomiędzy ludźmi jest możliwe tylko wtedy, gdy istnieje głęboka wspólnota człowieka z Bogiem. Wspólnota wewnątrz owczarni Jezusa, Dobrego Pasterza, jest tylko wtedy autentyczna, jeśli wzorem komunii wewnątrz Trójcy Świętej opiera się na ofiarnej miłości, bezinteresownej służbie oraz prawdzie. Wtedy tylko patrząc na naszego Pasterza widzimy Go oraz słuchając naszego Pasterza słyszymy Go.

Oratio et Contemplatio
W osobistej modlitwie wyraź wszystko to, co odkryłeś podczas lektury i rozważania słów Ewangelii.

„Panie, uczyń mnie narzędziem Twego pokoju
Tam, gdzie jest nienawiść, pozwól mi posiać miłość
Tam, gdzie są urazy, daj przebaczenie
Tam, gdzie jest zwątpienie, daj wiarę
Tam, gdzie jest rozpacz, daj nadzieję
Tam, gdzie jest ciemność, daj światło
Tam, gdzie jest smutek, daj radość
Boski Mistrzu uczyń,
Bym nie szukał pocieszenia, lecz innych pocieszał
Bym nie szukał zrozumienia, lecz innych rozumiał
Bym nie szukał umiłowania, lecz innych kochał
Przebaczając otrzymujemy przebaczenie
Umierając rodzimy się do życia wiecznego”
(Modlitwa św. Franciszka)

Actio
     Jak w konkretach wsłuchuję się w głos Boga w moim życiu? Jak odpowiadam na wezwanie Jezusa, aby iść droga , którą On mi wskazuje? Czy czuję pełne miłości dłonie Ojca i Syna w moim codziennym życiu? Jak konkretnie przyjmuję od Boga dar życia wiecznego? Co robię, aby dążyć do pojednania i tworzyć jedność w mojej rodzinie, szkole, pracy, w parafii, ojczyźnie i na całym świecie?

 

Fot.: Jesus as the Good Shepherd from the early Christian catacomb of Domitilla/Domatilla (Crypt of Lucina)