Jezus nauczający

Wtorek, I Tydzień Zwykły, rok I, Mk 1,21-28

 Zaczął on wołać: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

 

     W Ewangelii wg św. Marka, którą pragniemy dziś rozważyć widzimy Jezusa, nauczającego w synagodze. Przemawia On w sposób wyjątkowy i zupełnie inny, niż uczeni w Piśmie. Na dodatek zebrani na modlitwie są świadkami wypędzenia złego ducha. Niewątpliwie tym czynem Jezus potwierdził bardzo dobitnie swoją Boską moc.

    Zechciejmy wpierw rozważyć tę ewangeliczną scenę: wyobrazić sobie synagogę, która jest miejscem modlitwy, zebranych tam ludzi (modlących się, śpiewających psalmy). Uświadomić sobie podniosły nastrój - wszyscy odczuwają Bożą obecność. Przypatrzmy się Jezusowi, który wstaje i zaczyna przemawiać – nauczać. Popatrzmy na ludzi, którzy słuchają Go z uwagą i dochodzą do wniosku, że ma szczególny dar. Św. Marek wspomina, iż słuchacze: „zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie”. Są jednomyślni w tym stwierdzeniu – można rzec, że ogarnął ich zachwyt wobec Mistrza z Nazaretu.

       Nie wszystkim jednak podobało się to, o czym mówił Jezus. „Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: Milcz i wyjdź z niego”. Jezus nakazuje milczenie, mimo że w tych słowach (wypowiedzianych przez opętanego) były też prawdziwe stwierdzenia. Jezus jednak nie polemizuje ze złym duchem, lecz stanowczo nakazuje milczenie: „Milcz i wyjdź z niego”. Taki właśnie sposób postępowania Jezusa będzie wielokrotnie ukazany na kartach Ewangelii (zupełnie inny niż w przypadku Adama i Ewy w księdze Rodzaju).

       Zapewne obecni w synagodze byli pełni podziwu wobec Jezusa: Jego słów i czynów. Nic więc dziwnego, że „jeden drugiego pytał: Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej”. Rozważany dziś fragment Ewangelii to krótka relacja z synagogi w Kafarnaum, ale ukazuje ona bardzo dobitnie, iż tego dnia dokonało się w synagodze coś wyjątkowego.  

        Medytując nad wspomnianym fragmentem Ewangelii dziękujmy dziś Bogu za kolejne wydarzenie z życia Syna Bożego. Dziękujmy za słowa i czyny Jezusa, które z pewnością umocniły wiarę słuchaczy. Dziękujmy także za lekcję, jaką nam daje dziś Mistrz z Nazaretu swoim stanowczym „nie” wobec złego ducha. Prośmy o mądrość i potrzebne siły, abyśmy umieli podobnie postępować wobec podstępnego działania nieprzyjaciela Boga. Natomiast od przybyłych na modlitwę uczmy się postawy, wyrażającej wdzięczność i podziw wobec Boga: Jego mądrości i wszechmocy.

 

Inne komentarze ks. Bogusława