Kochać jak On

Niedziela, 5 Niedziela Wielkanocna, rok C, J 13,31-33a.34-35

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

 

Dziś po raz kolejny Kościół daje nam fragment Ewangelii o miłości. To jest kluczowa i najważniejsza myśl Pana Jezusa – kochajcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem. A umiłowałem was aż do śmierci.

Czy jest w ogóle możliwe, abym mógł kochać tak jak Jezus? Czy mogę zapomnieć o sobie i zawsze widzieć dobro innych ludzi? Czy zrobiłbym wszystko, aby to ktoś inny miał lepiej niż ja lub poświęciłbym swoje wygody dla innego człowieka?

Bóg nie stawia przed nami wielkich zadań lub rzeczy niemożliwych do zrobienia, ale nie mówi też, że wszystko będzie proste. Skoro inni znani nam ludzie, np. święci, mogli bardzo kochać Jezusa i człowieka, to my również możemy tak żyć. Do tego jest potrzebna przyjaźń z Jezusem, bo sami nic nie zrobimy. 

Na pewno znacie przysłowie „kto z kim przestaje, takim się staje” – więc gdy Pan Jezus stanie się naprawdę naszym Przyjacielem, to my staniemy się tacy jak On. Przyjaciel Jezusa uczy się najlepszych rzeczy, pobiera naukę miłości i upodabnia się do swojego Mistrza.

Panie, spraw, abyśmy zawsze chcieli trwać z Tobą w przyjaźni i uczyć się od Ciebie, jak miłować.