– Kontemplacja jest narzędziem, które wprowadza w samo centrum kultu Bożego Serca, tzn. w samo centrum Bożej miłości – mówił prowincjał PME Jarosław Paszyński SJ, rozpoczynając we wtorek rekolekcje „W Sercu Swoim ukryj nas”, które w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie są przygotowaniem do Aktu zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusowemu, jakiego w piątek dokona w imieniu Kościoła w Polsce abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus kreśli przed uczniami ich zadania, aby byli solą dla ziemi i światłem dla świata, o. Jarosław Paszyński SJ zaznaczył, że solą w życiu chrześcijan jest wiara, bo to ona nadaje smak życiu, a światłem, które rozpromienia mrok jest miłość Boga do człowieka i ludzka miłość do Boga i bliźnich.

Co robić, aby sól nie utraciła smaku, aby światło nie zgasło, aby miłość nie osłabła? – Trzeba być blisko Serca Jezusa – mówił o. Paszyński i podkreślał, że w bliskość z Chrystusem pozwala wejść kontemplacja Bożych słów i czynów Jezusa. – Poznając Jezusa Chrystusa i słowa, które do nas wypowiada, będąc blisko Jego serca wchodzimy w tajemnicę boskiej miłości, w tajemnicę samego Boga, a przez to poznawanie wchodzimy w relację z Bogiem.

– Kontemplacja jest narzędziem, które wprowadza w samo centrum kultu Bożego Serca, tzn. w samo centrum Bożej miłości. Pozwala nam nawiązać osobistą, osobową relację z Bogiem. Kiedy jesteśmy blisko serca Jezusa, to wtedy mamy sól w naszym wnętrzu, która ma swój smak – mówił o. Paszyński i zaznaczał, że w kontemplacji nie chodzi o samo poznawanie Boga. Miłość Boża także naucza i kształtuje ludzkie serca. – Poprzez poznawanie Jezusa pozwalamy kształtować nasze serca, aby były podobne do Jego boskiego serca – mówił.

Prowincjał jezuitów zwrócił uwagę, że założyciel zakonu, św. Ignacy Loyola, polecał swoim współbraciom kontemplowanie różnych scen z życia Jezusa po to, aby jeszcze lepiej Go poznali, co z kolei ma prowadzić do naśladowania Go w miłości. – Cała ta droga ma prowadzić do ukształtowania naszego serca na wzór pokornego Serca Jezusa – mówił o. Paszyński podkreślając, że kontemplacja ma prowadzić człowieka do wewnętrznego poczucia „smaku miłości”. – Droga kontemplacji tak przemienia serce, by człowiek był zdolny do kochania innych, by był solą dla ziemi i światłem dla świata – zakończył. 

W środę w ramach rekolekcji „W Sercu Swoim ukryj nas” homilię wygłosi ks. Michał Olszewski SCJ, a w czwartek o. Prowincjał PMA Tomasz Ortmann SJ.