Kościół w Brazylii świętuje

Październik – w polskim Kościele miesiąc bardzo ściśle kojarzący się z różańcem – to niezwykle ważny miesiąc także dla brazylijskich wiernych. Właśnie w tym miesiącu – dokładnie 12 – obchodzone jest tutaj narodowe święto maryjne. Mowa o Święcie Nossa Senhora da Conceição Aparecida – czyli Matki Bożej, „która się pojawiła”. Jak to na Brazylijczyków przystało, uroczystości zawsze są niezwykle huczne i kolorowe. Nie inaczej było teraz.

To było 306 lat temu. We wtorek 12 października 1717 roku. Gdzie? W środkowej Brazylii – na północ od miasta São Paulo. Właśnie tutaj w rzece Paraiba do Sul została złowiona figurka Matki Bożej Niepokalanej. Figurka otrzymała imię Nossa Senhora Aparecida (Matki Bożej z Aparecidy). Po dziś dzień figurka znajduje się w brazylijskim sanktuarium narodowym, obsługiwanym przez misjonarzy redemptorystów.

Dziś samo Apericida nazywane jest „Maryjną stolicą Brazylii”. Zaś powstałe tu Sanktuarium Matki Bożej w Aparecida jest jednym z najczęściej odwiedzanych na świecie. Wszystko dzięki wspomnianej na początku historii ze złowioną figurką Matki Bożej. Jak podaje wieść, wszystko działo się w drugiej połowie 1717 roku, gdy to uboga i pobożna ludność zamieszkująca miejscowość Guaratingueta została zawiadomiona o wizytacji gubernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras. Dostojni goście nie za często wizytowali tak małe miejscowości, więc mieszkańcy postanowili przygotować się na przyjęcie gościa. Zadecydowano przygotować ucztę. Ta miała się składać przede wszystkim z dań rybnych.

Zadanie złowienia odpowiedniej ilości ryb powierzono trzem miejscowym rybakom. Byli to Domingos Garcia, Felipe Pedroso i João Alves. Niestety, jak podaje dalej opowieść, żadnemu z nich nie udało się złowić ani jednej. Pomimo bogatego doświadczenia i wysokich umiejętności zarzucane do rzeki sieci były wyciągane puste.

I kiedy zamierzali już wrócić do domów, nagle w jednej z sieci – tej należącej do Felipe – pojawiła się figurka. Co ciekawe, figurka pozbawiona była głowy. Zarzucając na nowo swe sieci, rybacy wyłowili jednak także i głowę. Po przyłożeniu do figurki okazało się, że pasują do siebie idealnie. Podania mówią, że po zetknięciu się obu figurka i głowa złączyły się już nierozerwalnie. 

Kiedy kolejny raz rybacy rzucili swe sieci, wyłowili tym razem już całe mnóstwo ryb. Uczta dla gubernatora mogła się odbyć. A miejscowa ludność wzbogaciła się o cudowną figurkę. Jeden z rybaków, Felipe Pedroso, zabrał figurkę do swojego domu. Po usłyszeniu niezwykłej historii rodzina zaczęła zbiorowe modlitwy pod złowioną figurką. Figurką, którą nazwano Apericida, czyli „ta, która się ukazała”.

Z czasem rodzina Pedroso przeprowadziła się do Itaguaçu. Felipe wybudował w miejscu nowego zamieszkania kapliczkę, którą z czasem zaczęło odwiedzać coraz więcej wiernych. Sama zaś wieść o czarnej Madonnie zaczęła zataczać coraz to szersze kręgi. Ostatecznie umieszczoną ją właśnie w Apericida, gdzie wybudowano dla Maryi świątynię.

Mierząca 39 centymetrów figurka czeka dziś w tutejszym sanktuarium, przyjmując kolejne setki tysięcy pątników. Zwłaszcza tych brazylijskich, dla których wizyta w tym miejscu bardzo często wiąże się z rodzinną tradycją. Tradycją mającą również cechy narodowe. 16 lipca 1930 roku cały naród złożył bowiem Matce Bożej z Aparecida oficjalny hołd. Było nim uroczyste poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida i ogłoszenie Ją Patronką tego kraju.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło: „Maryja: spojrzenie, które ewangelizuje”. Do obchodów brazylijscy katolicy przygotowywali się poprzez odprawianie specjalnej nowenny. W samym sanktuarium każdego dnia nowennie przewodniczył i wygłaszał kazanie któryś z biskupów. 12 października centralnej Mszy Świętej w uroczystość Patronki kraju przewodniczył kard. Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany arcybiskup Belo Horizonte. W Eucharystii uczestniczyło ponad 35 tysięcy wiernych. Natomiast w ciągu całego dnia Sanktuarium nawiedziło około 170 tysięcy pielgrzymów przybyłych z różnych regionów kraju.

Warto nadmienić, że 12 października jest w Brazylii obchodzony Dzień Dziecka. Z tego też powodu we wszystkich celebracjach modlono się za małych Brazylijczyków, przyszłość i nadzieję kraju.

Tegoroczne obchody zauważył w swoim liście także papież Franciszek. W dniu uroczystości Ojciec Święty powiedział m.in.: „Dziś jest święto Matki Bożej z Aparecidy, noszę Ją w sercu. Tak bardzo pamiętam to miasto i Maryję. Niech nam bardzo błogosławi, niech opiekuje się nami, wami i wszystkimi mieszkańcami Brazylii. Modlę się za was, przesyłam wam moje błogosławieństwo. I proszę, módlcie się za mnie. Dziękuję”.

W samej zaś Brazylii na okazję uroczystości odsłonięto pomnik ku czci Matki Bożej. Pomnik niebanalny, gdyż jeden z największych na świecie. Rzeźba wykonana jest ze stali, waży 400 ton i ma 50 metrów wysokości.