Kościół wobec nazizmu – dlaczego Pius XII milczał? Nowe badania dokumentów w Archiwach Watykańskich.

85. rocznica wybuchu II wojny światowej to okazja, by znów poszukać odpowiedzi na to pytanie. Po raz pierwszy w Polsce, w najnowszym numerze „Historii Kościoła”, dwumiesięcznika wydawanego przez Instytut Gość Media, Massimiliano Signifredi dzieli się wynikami swoich kilkuletnich badań dokumentów prowadzonych w Archiwach Watykańskich.

– Badania przeprowadzone przez Signifrediego rzucają całkowicie nowe światło na historię Kościoła w czasie II wojny światowej. Postawa Piusa XII podczas II wojny światowej od ponad pół wieku jest przedmiotem zainteresowania badań historyków, lecz dopiero otwarcie dostępu do historycznych materiałów źródłowych przechowywanych w Archiwach Watykańskich pozwoliło na ponowne i bardziej dogłębne zbadanie całej sprawy – podkreśla Jacek Dziedzina, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” i redaktor prowadzący magazyn „Historia Kościoła”.

To pierwsza publikacja wyników badań Massimiliano Signifrediego w Polsce przygotowana specjalnie dla „Historii Kościoła”.

Czy papież mógł głośniej potępić Hitlera? Dlaczego Polacy czuli się opuszczeni przez Watykan we wrześniu 1939 r.? Ile pomocy humanitarnej z Rzymu dotarło do okupowanej Polski? Czy Pius potajemnie angażował się w obalenie niemieckiego tyrana? Gdzie znajduje się papieski dekret o otworzeniu klasztorów dla prześladowanych Żydów? I dlaczego tuż po wojnie papież nie wspomniał o Holocauście?

Milczenie Piusa XII, które w jakiś sposób można zrozumieć podczas trwania konfliktu, o wiele trudniej zrozumieć po zakończeniu wojny. W ważnym przemówieniu skierowanym do kardynałów 2 czerwca 1945 roku papież Pacelli mówił o ofiarach katolickich, nie wspominając nawet o zagładzie Żydów. W Europie Wschodniej nadchodziła epoka, w której Kościół stał się ofiarą prześladowań komunistycznych – pisze Signifredi.

Reakcja Kościoła na zjawisko nazizmu oraz stosunek nazizmu do Kościoła to temat przewodni najnowszego, 5. numeru „Historii Kościoła”.

Dwumiesięcznik „Historia Kościoła” znajdziesz na https://sklep.gosc.pl/ lub w subskrypcji cyfrowej na https://subskrypcja.gosc.pl/