Ku chwale Boga... Lectio Divina na V Nd. Zw. (A)

Lectio Mt 5, 13-16
       Przed czytaniem wyznaczonego przez Kościół na tę niedzielę tekstu poprośmy Ducha Świętego, aby nas usposobił do właściwego odczytania świętych liter.

       Jezus powiedział do swoich uczniów: „Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

Meditatio
       Fragment, którym się modlimy, stanowi kolejną część Kazania na Górze. Znajduje się zaraz po  Ośmiu Błogosławieństwach, w których Pan Jezus objawił Siebie oraz Swoją obecność w życiu uczniów. Popatrzmy na tę część Kazania na Górze jako ciąg dalszy orędzia o obdarowaniu, ciąg dalszy błogosławieństw.

         Jesteście solą ziemi. Warto zwrócić uwagę na to, że «jesteśmy». Bycie solą ziemi otrzymaliśmy w darze – to nasza tożsamość, nasze powołanie. Nie wyprosiliśmy sobie tej godności, ani modlitwą, ani właściwą postawą. 

       Pan Jezus używa obrazu soli. Uczniowie Jezusa są solą ziemi, to znaczy czymś, co nadaje smak rzeczywistości, konserwuje to, co dobre, a zatem podtrzymuje życie. W Księdze Kapłańskiej czytamy, że sól stanowiła niezbędny dodatek do każdej ofiary, oraz była wyrazem więzi łączącej Boga i człowieka: „Niech nie brakuje soli przymierza Boga twego przy żadnej ofierze pokarmowej” (Kpł 2, 13). Przez każdego z nas Bóg Ojciec podtrzymuje ten świat w istnieniu, w zachowaniu tego, co święte. Osobista wierność, wiele naszych ofiar, cierpień, praca nad sobą, wielkie pragnienia to wszystko sprawia, że świat, nasi najbliżsi inaczej się zachowują. Czy dziękuję za trudy, cierpienia, które dane mi jest znosić dla Ewangelii?

        Jesteście światłem świata. Jest to szczególnego rodzaju błogosławieństwo, dlatego, że dzięki światłu widzi się prawdziwą rzeczywistość. Uczeń Jezusa swoją postawą pokazuje zatem, jak żyć - co jest prawdą, a co fałszem. Jezus, który jest «światłością świata», przez nas przekazuje światu swoją mądrość i miłość. Św. Paweł podkreśla „Niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście światłością w Panu: postępujcie jak dzieci światłości!” (Ef 5, 8). Czy dziękuję Panu za różne natchnienia, Boże światła i męstwo w głoszeniu prawdy?

        Widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. To ostatnie zdanie zaprasza do wdzięczności. Ludzie, widząc nasze uczynki, nasze życie, nasze decyzje, mają chwalić Ojca, który jest w niebie. To wielka godność, ale i zarazem wielkie wezwanie. Św. Piotr w tym duchu prosi „Postępowanie wasze wśród pogan niech będzie dobre, aby przyglądając się dobrym uczynkom wychwalali Boga w dniu nawiedzenia za to, czym oczerniają was jako złoczyńców” (1P 2, 12). Probierzem naszego życia, sprawdzianem naszych uczynków jest to, że z powodu naszego życia ludzie chwalą nie nas, ale Boga. Zatem jakakolwiek koncentracja ludzi na sobie lub narcystyczne poszukiwanie własnej chwały są przeciwne temu powołaniu. Jak do tego zdania z Ewangelii mają się nasze poszukiwania docenienia, pochwalenia? Czy miałeś/miałaś taką sytuację, że z powodu ciebie, Bóg był wychwalany?

Oratio Ps 150, 2-12
Każdego dnia będę Ciebie błogosławił
i na wieki wysławiał Twe imię.
Każdego dnia będę Ciebie błogosławił
i na wieki wysławiał Twe imię.
Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały,
a wielkość Jego niezgłębiona.
Pokolenie pokoleniu głosi Twoje dzieła
i zwiastuje Twoje potężne czyny.
Głoszą wspaniałą chwałę Twego majestatu
i rozprawiają Twe cuda.
I mówią o potędze Twoich dzieł straszliwych,
i opowiadają Twą wielkość.
Przekazują pamięć o Twej wielkiej dobroci
i radują się Twą sprawiedliwością.
Pan jest łagodny i miłosierny,
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich
i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła.
Niechaj Cię wielbią, Panie, wszystkie dzieła Twoje
i święci niech Cię błogosławią!
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę,
aby oznajmić synom ludzkim Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twego królestwa.

Contemplatio
        Moment kontemplacji niech ma miejsce w tych codziennych, prozaicznych sytuacjach, kiedy odkryjemy, że medytowana Ewangelia realizuje się na naszych oczach. Widząc dobre uczynki naszych najbliższych, chwalmy Boga.