Lectio Divina na XVII Niedzielę Zwykłą (A)

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza. Inną przypowieść im powiedział: Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach. Powiedział im inną przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło. To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata. Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście! On odpowiedział: Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!

 

LECTIO Mt 13, 44-52

       Przeczytaj z wiarą święty tekst. Warto zwrócić uwagę na fakt, że królestwo niebieskie Jezus porównuje do ukrytego skarbu, do kupca poszukującego pięknych pereł oraz do sieci zagarniającej ryby wszelakiego rodzaju. W Piśmie Świętym królestwo niebieskie zawsze wskazuje na żywą obecność Boga. Już samo porównania obecności Boga do skarbu, kupca i sieci budzi zachwyt. 

Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść:

„Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę.

Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją”.

„Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Zrozumieliście to wszystko?”

Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”.

A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stal się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.

MEDITATIO

       Jezus jest obecny w życiu na sposób skarbu ukrytego w roli. Jego obecność i relacja z Nim jest czymś bardzo drogocennym. Ci którzy doświadczyli żywej relacji z Jezusem, zawsze będą za nią tęsknić i nie zamienią jej na żadne, inne "skarby". W którym momencie twojego życia doświadczyłeś/aś żywej relacji z Jezusem? Kiedy i gdzie objawia ci się żywy Bóg? Piękno przyrody, dobroć drugiego człowieka, Komunia św. Kup ten czas i to miejsce. Kup obecny sposób, w jaki objawia ci się Jezus.

     Obecność Jezusa w naszym życiu jest na obraz kupca poszukującego pięknych pereł. To On jest tym kupcem, który znalazł cię, sprzedał wszystko, co miał i nabył cię. To On cię pierwszy szuka, On bada twoje serce, On odkrywa twoją wartość i nabywa dla Siebie. Gdzie zostałeś/aś odnaleziony/a, jako drogocenna perła? Ciekawe, że perła powstaje w wyniku reakcji małża na obce ciało (ziarnko piasku), które wniknęło pomiędzy muszlę małża a jego płaszcz. Wielu zostało odnalezionych tam, gdzie najbardziej przeszkadzali Jezusowi. Jesteś dla Niego drogocenną perłą w twoich upadkach, ranach i przegranych. Tam jest obecny Jezus.

     Jezus jest także obecny na sposbób sieci, która zagarnia. Spontanicznie myśli biegną w kierunku różnych spotkań. Warto na nowo odkryć ważność wspólnoty, w sposób szczególny tej liturgicznej. Jak przyżywasz obecność Jezusa na niedzielnej Mszy św.? Jak Go doświadczasz we wspólnocie rekolekcyjnej? Czy wierzysz, że Jezus przechadza się po naszej Ojczyźnie lub miejscach, gdzie przebywasz na wakacjach - w górach, na plaży, w twoim ogródku?

      Każdy z nas ma już jakieś doświadczenie w odkrywaniu obecności Jezusa. Warto umocnić to, co już znane, stare. Dobrze jest także otworzyć się na to, co nowe, a co stanowi kolejny krok w duchowym dojrzewaniu.

ORATIO Ps 27

Usłysz, o Panie, kiedy głośno wołam,

zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie.

O Tobie mówi moje serce:

„Szukaj Jego oblicza”.

Będę szukał oblicza Twego, Panie.

Nie zakrywaj przede mną swojej twarzy,

nie odtrącaj w gniewie Twojego sługi.

Ty jesteś moją pomocą więc mnie nie odrzucaj.

CONTEMPLATIO

      Przez chwilę czasu skup swoją uwagę tylko i wyłącznie na obecności Jezusa. Wszystkie myśli i to, co cię otacza, niech staną się dla ciebie obojętne. Uwagę swoją przykuj do faktu, że Jezus jest tu i teraz.