Lectio Divina na Zesłanie Ducha Świętego

Niedziela, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, rok C, J 20,19-23

Lectio

       Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty:
Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, (…)
Uczniowie Jezusa szybko zapominają o prośbie Mistrza: „Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” (J 14,27). Boją się, że władze, którym udało się zgładzić Jezusa, mogą teraz zwrócić się przeciwko nim. Poważnie obawiają się o swoje życie.
(…) przyszedł Jezus, (…)
Nie wiadomo, w jaki sposób znalazł się On pomiędzy nimi, ale wzmianka o zamkniętych drzwiach nasuwa bardzo realną myśl, że po prostu pojawił się, jak to zapisał ewangelista Łukasz (Łk 24,31).
(…) stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» (…)
„Pokój wam!” – te proste, kojące słowa padają jeszcze z ust Zmartwychwstałego w wierszu 21 i przy następnym objawieniu tydzień później (w. 26). Jezus już przed swoją śmiercią obiecał dar pokoju (J 14,27; 16,33).
(…) A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich (…)
Na początku podczas aktu stworzenia, Pan Bóg tchnął życie w człowieka – Adama (Rdz 2,7). Tak samo teraz Jezus tchnął życie duchowe w swoich uczniów podczas aktu stwarzania nowego ludu Bożego – Kościoła (J 1,12-13).
(…) i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! (…)
Żadna z trzech pozostałych Ewangelii nie wspomina o przyjściu Ducha do uczniów. Dopiero autor Dziejów Apostolskich widział wypełnienie obietnicy Jezusa w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli aż siedem tygodni po Jego zmartwychwstaniu (Dz 1,1-13n).
(…) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». (J 20,19-23)
Apostołowie otrzymują ogromną moc, ale nie na swój własny użytek. Stają się wysłannikami Boga, narzędziami Jego miłosierdzia i sprawiedliwości. Uczniowie mają teraz ogłaszać odpuszczenie grzechów tym, którzy przyjmą Ewangelię. Jednakowo tym, którzy Ewangelię odrzucą, mają przekazać słowa przestrogi tak, jak czynił to Jezus (J 8,24; Jr 1,10).


Meditatio
       Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”
Zmartwychwstały Jezus, objawiający się uczniom w wieczerniku, przypomina samego Boga Ojca, stwarzającego wszechświat i człowieka. Te dwa kulminacyjne wydarzenia historii zbawczej łączy jak klamra obecność Ducha Bożego, który od początku stworzenia świata „unosił się nad wodami” (Rdz 1,2). Księga Rodzaju opowiada o tym, jak z bezładu i chaosu wyłania się stopniowo harmonia i piękno stworzenia. Bóg niczym wspaniały architekt z gustem rozkłada elementy wszechświata, by stanowiły jedność i uporządkowanie oraz wyrażały pokój. Podobnie Ewangelista Jan rysuje osobę Jezusa, który niczym Bóg Ojciec staje pomiędzy swoimi uczniami, pełnymi lęków i obaw, aby z nich uczynić nowe stworzenie. Ci uczniowie utracili wewnętrzny pokój, zwyciężył go lęk, strach o swoje doczesne życie, pamięć o zdradach, niewierności i grzechu… To obraz rozbicia, gmatwaniny bolesnych uczuć, chaos myśli i pragnień, nie wiadomo dokąd biegnących. W takim bezładzie pojawia się Jezus i przywraca utracony ład: „Pokój wam!” Moc tych słów jest ogromna. W jednym momencie serca uczniów zapalają się prawdziwą radością. „Pokój wam!” – te słowa Jezusa powtórzone kilkakrotnie są niczym refren z poematu o stworzeniu: „Niechaj się stanie…” „Niechaj powstanie…”
       Pierwszy człowiek otrzymał misję udziału w dziele stworzenia (por. Rdz 1,28). Jezus udziela swoim uczniom – nowemu stworzeniu – nowej misji. Posyła ich do świata, który utracił harmonię przez grzech. Posyła ich, jak i sam został posłany przez Ojca. Oni teraz będą kontynuować misję Jezusa Chrystusa. Pierwszy człowiek obdarzony został „tchnieniem życia”, przez co stał się istotą żywą (Rdz 2,7). Uczniowie zaś otrzymują od Jezusa tchnienie Ducha Świętego, który czyni ich nowymi ludźmi, aby żyli nowym życiem przyodziani w Chrystusa (por. Rz 13,14). Duch Święty, którego Jezus daje uczniom, przemienia ich, wprowadza ład i harmonię, rozlewa w ich sercach pokój i napełnia radością. Dodaje tym samym odwagi, by wypełniać nowe posłannictwo powierzone przez Chrystusa.
     Uczniowie Jezusa stają się teraz kontynuatorami Jego misji. W ich rękach została złożona moc odpuszczania i zatrzymywania grzechów. Jezus podzielił się z nimi władzą rozdawania Bożego miłosierdzia, ale i wymierzania Bożej sprawiedliwości. Złożył w ręce swoich uczniów odpowiedzialność za zbawienie innych. Którzy uwierzą w Ewangelię, otrzymają odpuszczenie grzechów, ale ci, którzy w nią nie uwierzą, mogą liczyć tylko na Bożą sprawiedliwość.


Oratio
       Otwórz przed Bogiem serce, pozwól zagościć w Tobie Duchowi Świętemu. Teraz ty mów do Niego. Mów o przeżyciach i poruszeniach, jakie wywołało w Tobie Jego słowo.
      Zmartwychwstały Panie, ukazałeś się zalęknionym uczniom, którzy zamknęli się przed światem, pełni smutku i rozpaczy. Twoje „Pokój wam!” wydobyło ich jednak z tego dołka i otworzyło na nowe życie. Odzyskali radość i szczęście, widząc Ciebie żyjącego! Twoje obietnice i zapewnienia nie okazały się pustymi sloganami – tchnąłeś w nich swojego Ducha. I mnie napełniasz mocą Ducha, bym kontynuował twoją ziemską misję. Niezwykła jest ta misja odpuszczania grzechów. Choć szczególnie realizuje się ona w sakramencie pojednania, to jednak każdego z nas wzywasz, aby przez przebaczenie odmieniać życie innych ludzi.
Co sprawia, że w niektórych sytuacjach noszę w sercu lęk, niepokój i smutek? Czy moje spotkanie ze Zmartwychwstałym pogłębia moją radość i pokój serca? Co robię, aby pomnażać swoją wiarę w Jezusa jako Pana, Mesjasza i Syna Bożego? Czy potrafię przebaczać, odpuszczać bratu i siostrze ich grzechy, aby byli zdolni przyjąć sakramentalny znak przez posługę Kościoła?


Contemplatio et actio
    Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się swoją obecnością. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to czas nawiedzenia Słowa.


Fot. sxc.hu